Сајам „Други град хуманости” на Штранду

Сајам “Други град хуманости” коју организује Удржење “Чепом до осмеха” одржан је на платоу купалишта Штранд.
1
Фото: Dnevnik.rs

Чланови десетак удружења представили су посетиоцима своје радове, а они који су одлучили да пазаре пружили су прилику особама са сметњама у развоју да подстакну своју производњу. Жеља организатора сајма је, између осталог, да удружења, старатељи и деца са сметњама у развоју и особе с инвалидитетом међусобно повежу.

Покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић казао је да је за Покрајинску владу и надлежни Секретаријат природно и обавезно да пружи подршку “Другом граду хуманости”.

- Када је реч о социјалној политици буyет надлежног Покрајинског секретаријата ове године износи око 535 милиона динара - казао је Вулетић. - Привилеговани смо што смо на Сајму у друштву најхрабријих људи међу нама. Почаствовани смо што су Покрајинска влада и Секретаријат изабрани да буду партнери удружењима која излажу на “Другом граду хуманости”. Покрајинска влада издвојила више од 40 милиона динара за организације попут Удружења “Чепом до осмеха” са идејом да део своје солидарности поклони онима којима је то најпотребније.

Фото: Dnevnik.rs

Члан градског већа за привреду Милорад Радојевић подсетио је да Град другу годину за редом подржава Сајам, пре свега јер удружења која учествују, доказују да је могуће бавити се неким послом, а да се у исто време решавају шири друштвени проблеми.


Јоцкини шарени медењаци

Драгана Ћутило с ћерком Јованом која има инвалидитет прави медењаке и друге колаче по старим рецептима, а богат избор може се погледати на фејсбук страници “Јоцкини медењаци”. Када је Јована пре две године завршила ШОСО “Милан Петровић” њих две су се запитале чиме ће даље бавити.

- Пошто сам цео живот у посластичарству, љубав према колачима сам пренела на Јовану – каже Драгана . - Највише су нам се допали рецети за медењаке који се могу шарати, па смо на овај начин испољиле нашу креативну страну, нашле хоби, али и извор прихода.


-  Закон о социјалном предузетништву, требало би да буде усвојен до краја године, а тиме ће се решити многе непознанице у овом сектору. До тада треба да радимо на подизању свести о значају социјалних прдузећа, умрежавању удружења и промоцији примера добре праксе - казао је Радојевић и додао да Град улаже напор да кроз своје програме реши проблем незапослености теже запошљивих категорија становништва, па је ове године кроз конкурс за Јавне радове запослио 71 особу код 29 послодаваца, а за ту намену издвојио 21,5 милиона динара.

Фото: Dnevnik.rs

Председница Удружења “Чепом до осмеха” Вања Петковић закључила је да су се волонтери разних удружења окупили с једним задатком, а то је хуманост. Према њеним речима Удружење сматра да ако се сви уједине, могу се постићи много бољи разултати у свим аспектима живота.

С. Ковач

Фото: Ф. Бакић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести