Сателитској пијаци још се кроји нови изглед

Булевар Бате Бркића добио је потпуно нови изглед, а с њим се и Сателитска пијаца обликује по доступним могућностима.
р
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Како каже директор ЈКП „Тржница” Душан Бајић, када је у питању та пијаца ће свој коначан изглед добити тек онда када јој се припоји део плаца који још увек није имовинскоправно регулисан. Како истиче Бајић, када се то деси, пијаца ће имати потпуно другачију димензију него данас, биће правоугаоног профила у којем ће бити смештене све тезге.

Затим ће се од једног улаза протезати десетак локала с обе стране и постојаће прекривена улица од око шест метара која ће водити до главног улаза на пијацу. Мимо тога ће бити оспособљена још бар три улаза.

– Пијаца је готово заокружена и формирана онако како је било могуће завршити посао због лимитираности величине пијачног плаца и проласком саобраћајнице која је неопходна за град – прича наш саговорник. – Сасвим је природно да се пијаца повуче у неке друге границе, а да би таква једна саобраћајница била урађена Град нам је доста изашао у сусрет, јер није инсистирао на максималном профилу саобраћајнице и уређења око ње. Тако да, где год је могло да се остави неки део у корист пијаце, то је и урађено. Град је срушио део, ми смо се само иселили, направили смо монтажне локале на другом делу улице, који ће једног дана бити средина пијаце јер ће се она ширити на ту страну.

На Сателитској пијаци “Тржница” је урадила нову надстрешницу и посатвила нове витрине за продају сира, живине, јаја и слично. Кад је завршен Булевар, постављена је ограда и отворена су два улаза у пијацу.

– На пијацу се силази степеницама јер је око 60 центиметара нижа од Булевара Бате Бркића – рекао је Бајић. – Регулисали смо улаз поред пекаре „Ака”, прерасподелили све зелене и цветне тезге, а из задњег дела ћемо иселити све робне тезге и заменити их новим, дорађеним тезгама. Наше предузеће је нешто тезги куповало, нешто смо имали истог обима и профила који су потребни за робне тезге, а неке смо дорадили. Поставили смо жичане бочне странице и уградили по једну шипку, да би продавци могли да каче робу. Све старе тезге ћемо избацити и убацити 36 нових. Ту ћемо закупцима дозволити, као и на старим, да горњи део тезге могу затворити, али да сви буду једнаки, типски. Њима то значи, јер не морају да носају робу, већ је закључају и оду.

У октобру ће, како каже, бити поступак јавне набавке за око 60 тезги, те ће недостајућих неколико у зеленом делу, намирити из тог контингента. Урађена је и ограда у делу иза зграде полиције. Поправљен је мали плато који је био прекривен великим рупама.

– Покрпили смо неке рупе по пијаци које смо могли и очекује да  сада Сателитска пијаца буде у пуној функцији – каже наш саговорник. – Наши радници више неће ничим ометати закупце, да би коначно могли остварити максималан промет.

По речима Душана Бајића закупци сигурно нису задовољни, први он не би био задовољан да је у њиховој кожи јер, да су остали на Булевару, имали би „јаче” место за продају, али технички није било изводљиво оставити их ту. Колико је он успео да испрати ситуацију, сви раде и немају велике примедбе на промет, који је сада, нажалост, мањи него што је био.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Три и по године се не решавају имовинскоправни односи

Како је рекао директор ЈКП „Тржница” Душан Бајић, проблем имовинскоправних односа постоји од пре три и по године, када је додат део где су урађене надстрешнице за закупце који продају сир, односно простор где су нове тезге. Када се ушло у реализацију пробијања Булевара Бате Бркића, тек се тада показало да тај део, који је сада запуштен, нажалост не припада у целости Граду. Стога Град не може одлуком Скупштине града да га пренесе на управљање „Тржници” све док Управа за имовину не потврди да је прешао 100 одсто у власништво Града.

– Надао сам се да ће се то решити ове године, међутим, у најгорој варијанти, може се очекивати на пролеће следеће године – казао је Бајић, и додао да су они технички спремни да крену у расписивање тендера и прописивање услова за реализацију коначног изгледа Сателитске пијаце.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести