САВЕТОВАЛИШТЕ ЗА МЛАДЕ НСХЦ-а И РАЗБИЈАЊЕ СТИГМИ О психотерапији, проблемима и начинима лечења

Млади који желе да брину о свом менталном здрављу или се суочавају са проблемима које не могу сами да реше, имају могућност бесплатног Саветовалишта за младе Новосадског хуманитарног центра (НСХЦ) у нашем граду (Арсе Теодоровића 3).
а
Фото: Pixabay

С обзиром на цене приватних психотерапеута, многи бирају овај бесплатан вид психолошке подршке који је доступан и онлајн. НСХЦ такође своје услуге пружа и млађима од 18 година у оквиру Саветовалишта за младе, али и старијима од 30.

Наиме, ради се о психотерапији један на један сваке недеље по сат времена, док групна терапија, упркос успешности из прошлости, још увек није заживела. Фокус од самог почетка њиховог рада, од 2008. године, били су и остали млади, понајвише студенти који су и данас најчешћи клијенти. Међутим, како каже координаторка Саветовалишта за младе Мира Новаковић Илин, у последње три године се старосна граница доста спустила, те често родитељи заказују термине за своју малолетну децу која су сама изразила жељу да разговарају са стручним лицем.

– Доминирају и даље анксиона и депресивна понашања, међутим све је више проблема везаних за стрес, школу, учење, избор будућег занимања, притиске које деца доживљавају од стране образовног система, и спремање испита за упис у средњу, то је заиста постао учестао проблем – казала је координаторка Илин. – Битно је да напоменем да има доста деце тог узраста која су трпела неки облик вршњачког насиља, нису добила адекватну заштиту у оквиру образовне установе коју похађају, те су родитељи одлучили да подршку и помоћ потраже на неком другом месту.

Сви клијенти који се нама обрате за помоћ већ су мали корак у решавању свог проблема постигли, јер је тешко себи признати да имате проблем и потражити помоћ

Што се студената тиче, наша саговорница каже да се углавном не ради о вршњачком насиљу, већ о анксиозним и депресивним стањима изазваним студијама, притисцима, суочавањем са погрешним одабиром професија и проблемима у породици који у том периоду нјачешће „испливају”.

Фото: Pixabay

– Постоји и одређени број клијената који се јављају са неком врстом трауме од раније, било да је смртни случај или друга траума коју су имали, а сада су је освестили или дошли у могућност да добију подршку и помоћ – објаснила је Мира Новаковић Илин. – Сви клијенти који се нама обрате за помоћ већ су мали корак у решавању свог проблема постигли, јер је тешко себи признати да имате проблем и потражити помоћ.

Координаторка Илин нагласак је ставила на вишегодишње разбијање стигме о психотерапији, које траје још од када је Саветовалиште покренуто. Како каже, добра страна тога је да особе које се одлуче за психотерапију већ су свесне чињенице да се ради о процесу руковођеном од стране стручног лица које свог клијента наводи на решавање проблема и даје му смернице и препоручује вештине којима то може постићи, али не ради ништа  умнесто њега, односно ње.

Н. Шолаја

Фото: Dnevnik.rs

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести