Седам година рада центра за развој циркуских уметности „Лудифико”

Нови Сад, град непрестаних дешавања, лаганим потезима даје прилику циркуској уметности да се покаже, да едукује и тиме разбије постојеће предрасуде.
Илустрација, pixabay.com
Фото: Илустрација, pixabay.com

Група професионалних циркуских уметника то покушава годинама одређеним перформансима, наступима, продукцијом представа и самом едукацијом, а једна од њих је и председница већ седам година регистрованог Центра за развој циркуских уметности „Лудифико” (Ludifico) Мира Беба Добрковић, која се том уметношћу бави 13 година. Наша саговорница истиче да Новосађани воле ту уметност, али да немају општу слику данашњег циркуса.

– Много тога је велика циркуска непознаница – рекла је она. – Прва слика људи о тој уметности су животиње, али ми нисмо такав циркус. Он може то да буде, али, такође, може бити и као позориште и балет. Највећи проблем је привући публику, а сцена циркуса овде није довољно развијена. Дете које одраста у Србији може сутра да буде шта год хоће, сем циркуског уметника. Велике платформе за развој циркуса улажу у експериментисање и истраживање, да се та нека стандардна, класична, циркуска вештина помери што даље.

Центар за развој циркуских уметности „Лудифико” се пре две године удружио с екипом која се бави истом уметношћу под називом „Креативни погон”. Тако удружени често наступају и публици приказују вештине попут акробације на рингу, трапезу, жонглирање, као и ходање по жици. За вежбање се користи Западни хол Спенса, где се редовно окупља млађа екипа, почетног узраста од девет година, омладинци, као и групе заинтересованих за повремене, а веома посећене радионице. Поменута два удружења могу се похвалити заједнички организованом школом циркуса „Цирконео” где се припремају представе које се приказују на различитим местима и у различите сврхе, у зависности од пројекта.

– Школа циркуса је нешто у чему тренутно леже највећи планови, у то улажемо доста свог времена и рада – казала је Мира. – Представама, у којима смо често сами коаутори, учествујемо у школама, граду, позоришту. Свака представа се бави неком другом тематиком, а представе су невербалне, када се на разне начине изражавамо својим вештинама. Наша идеја је да школа буде жива, да има доста деце, а протекле године смо имали и турнеју по јужној Србији.

Како истиче наша саговорница, Фондација „Нови Сад 2021” их подржава, а следећа представа „Кабаре бре”, уз пратњу оркестра Александра Дујина, биће одржана у склопу програма за дочек 7526. године, 13. јануара, у Западном холу Спенса.      

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести