Сертификати за будуће занатлије - прилика за самозапошљавање

НОВИ САД: Након што је успешно завршило тромесечну обуку у области старих и уметничких заната, тридесетак суграђана добило је сертификате у Занатском дому.
zanatlije sertifikati
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Додели диплома у име Градске управе за привреду присуствовали су њен председник Милорад Радојевић и заменик Саша Билиновић, који су позвали полазнике да се прикључе вишој фази практичне наставе или да се јаве на конкурсе за самозапошљавање и нова радна места. 

Према Радојевићевим речима, за овај друштвено одговорни план Нови Сад издваја највише средстава у Србији – 160 милиона динара, док је следећој локалној самоуправи намењено 45 милиона, што показује да је наш град лидер у државном програму запошљавања. Председник Удружења самосталних занатлија Славко Новаковић је навео да је практична настава била у вези са старим занатима који су у међувремену еволуирали, те су постали битна карика у ланцу туристичке понуде, посебно у очекивању 2021. године, када би требало достојно представити град. Међу њима је набројао плетење, сликање, ткање, хеклање, ручну израду керамике, осликавање стакла...

Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Обично можете чути како нико неће да се упише на занат, што није тачно јер се Националној служби за запошљавање на ове обуке јави три-четири пута више кандидата, каже Славко Новаковић.

Како додаје, сада је друго време, у којем су занати тражени у целој Европи.

Немачка је, на пример, отворила врата без инсистирања на лиценцама и дозволама за рад. Ако то треба једној високоиндустријализованој земљи, зашто не треба и нама? Сутра ће нам доћи многе озбиљне компаније које ће тражити мајсторе, а ми, рецимо, на тржишту рада немамо ниједног вариоца, поред којих су и грађевинци дефицитарни кадар, поручио је Новаковић.

Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Он је такође навео како Удружење инсистира на законским оквирима управо због црног тржишта на којем претежно раде занатлије.

Предлажемо да се смање доприноси и да млади људи, када отворе своју фирму, буду ослобођени на две године плаћања пореза, додаје он.

Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Већ 35 година не школујемо занатске кадрове на прави начин, а успут нам одлази оно мало преосталих, док нови не долазе. Због тога жарко желимо да добијемо закон о занатству и дуални систем образовања. Идеја је да се овде, након завршетка формалног образовања, полажу мајсторски испити који ће бити признати у целом свету, навео је Новаковић.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести