Социјална рехабилитација није недостижна

Преноћиште за бескућнике и бескућнице које функционише при Центру за социјални рад почело је са радом 1. новембра, а корисницима ће услуге бити доступне до 1. маја следеће године.
И. Бакмаз/Катарина Столић
Фото: И. Бакмаз/Катарина Столић

Према речима координаторке Програма унапређења социјалне заштите Центра за бескућнике и бескућнице при ЦСР Катарине Столић, до сада је збринуто девет особа, које користе услугу ноћења од 19 до 7 сати и добијају оброк.

Није реткост да Полиција и Хитна помоћ у току ноћи, уколико је примете на улици, доведу особу у Преноћиште.

– Циљ свега што радимо јесте социјална рехабилитација – каже Катарина Столић. – Желимо да оспособимо те људе да изађу из круга бескућништва, што јесте тешко, али није недостижно. Имамо примере људи који су успели трајно да се извуку из проблема.


Мање жена без крова над главом

Према речима Катарине Столић, која је радила статистичко  истраживање, у Новом Саду има више мушкараца који немају кров над главом него жена. Што се тиче старосне структуре, најчешће се јављају за помоћ мушкарци између 50 и 59 година, те жене између 40 и 49 година. У 50 одсто случајева, мушки део популације има средњу стручну спрему, док су жене у највећем проценту завршиле само основну школу. Код оба пола, реч је углавном о уживаоцима алкохола или наркотика. Што се тиче брачног статуса, 60 одсто је неожењених, односно 57 одсто неудатих корисника.


Како каже, смештајни капацитет броји 28 места за мушкарце на адреси Змај Огњена Вука 13, док у Темеринској 6 има места за седам жена које немају кров над главом. Од прошле године, стручни радници ЦСР одлазе и на локације које су идентификоване као места окупљања бескућника, попут железничке и аутобуске станице, пијаце, Спенса...

– На терену их информишемо о услугама које могу да добију код нас – прича наша саговорница. – Има и оних који не желе да сарађују. Зато је важно да стручни радници мотивишу те људе, пруже им подршку и дају ветар у леђа како би бар пробали да се склоне са улице. Колегинице су тако од јануара до маја идентификовале између 25 и 30 особа на терену.

Столићева је објаснила да раде у спрези са Геронтолошким центром Новог Сада, под чијом ингеренцијом је Свратиште за бескућнике у Футошкој улици 46, али и са Полицијом, Хитном помоћи и другим институцијама. Корисницима пружају једнократну новчану помоћ, могућност да добију личну карту и пријаве се на адресу Центра за социјални рад, додаје Катарина Столић, док је Свратиште дневна варијанта услуге, место где могу да се окупају, добију чисту гардеробу и чизме, оставе своју да се опере, добију оброк... У њему се труде да прате потребе тржишта рада, те за кориснике сваки дан издвоје различите пословне понуде, које они прихвате и углавном раде за дневницу.

– Услуге се остварују без иједног документа, а када особе уђу у систем, можемо да им помогнемо тако што ћемо заказати термин да оду у Полицију, те тамо пријаве адресу и добију личну карту – казала је саговорница.

Према њеним речима, Град је препознао бескућништво као проблем, те финансира све услуге које се спроводе у оквиру Програма унапређења социјалне заштите, а нису стандардизоване и нема их сваки Центар за социјални рад, нити свака општина. У Прихватилиште за одрасла и стара лица, осим бескућника, могу се сместити и друге категорије становништва. Оно се налази у Футогу, при Геронтолошком центру Нови Сад, и има капацитет од 60 места. То је институција у којој се услуга пружа 24 сата и тамо се упућују особе које захтевају стручну медицинску помоћ.       

Текст и фото: И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести