Социјалну помоћ у Новом Саду прима десетак хиљада људи

У Новом Саду лане су 10.133 грађана били корисници социјалне помоћи, што је непуна три одсто житеља града.
Centar za socijalni rad, Novi Sad  Foto: Dnevnik.rs/S. Šušnjević
Фото: Dnevnik.rs

По подацима Центра за социјални рад (ЦСР), тај број је у стагнацији протеклих пет година, и креће се у распону од 10.000 до 12.000 корисника. На месечном нивоу, за кориснике социјалне помоћи у граду, из буџета Републике Србије издваја се од 25 до 27 милиона динара.

Међу корисницима је највише одраслих особа (26 до 65 година – 48,7 одсто), али и деце (40 процената). Када је реч о нивоу образовања, највише је оних без школе, па особа које су завршиле основну школу, потом које имају средњу стручну спрему, док је готово два одсто оних који имају више или високо образовање.

– Активних корисника на дан 3. септембра било је 6.590 јер је одређени број њих у прекиду права на три месеца; пошто су у питању радно способни корисници права који примају помоћ девет месеци годишње, а има и оних којима је престало право из различитих разлога – објашњава социолошкиња из ЦСР-а Милана Мајсторовић.

Право на новчану социјалну помоћ припада појединцу, односно породици, који својим радом, приходима од имовине или из других извора остварују мање од износа социјалне помоћи која је утврђена Законом о социјалној заштити. Основица је 8.283 динара, а усклађује се с индексом потрошачких цена у претходних шест месеци на основу статистичких података, двапут годишње. Центар за социјални рад је дужан да у року од 60 дана донесе одлуку о поднетом захтеву за новчану социјалну помоћ.

– По поменутом закону, корисник остварује материјалну подршку путем новчане социјалне помоћи, додатка за помоћ и негу другог лица, увећаног додатка за ту помоћ, помоћи за оспособљавање за рад, једнократне новчане помоћи, помоћи у натури и других врста материјалне подршке – наводи Милана Мајсторовић.

Град Нови Сад је обезбедио и новац за субвенције које подразумевају покривање 50 одсто месечног износа комуналних услуга, исто толико и за месечну карту, као и бесплатне оброке који се остварују преко Народне кухиње Црвеног крста Новог Сада.

Центар за социјални рад не утврђује разлоге због којих неко дође у ситуацију да буде корисник социјалне помоћи, али пракса указује на то да је најчешће реч о старијим особама које су остале без посла, па и имовине, људима који се нису снашли услед миграција током ратова деведесетих година прошлог века, породицама које имају више чланова и углавном живе на периферији града и слично.

Подршка при тражењу посла

Законом о социјалној заштити предвиђено је да незапослени корисник новчане социјалне помоћи има право на посредовање при запошљавању, право на обуку, на учешће у јавним радовима и друга права уређена прописима у области запошљавања. Такође, корисник је дужан да прихвати посао који му нуди организација надлежна за послове запошљавања у складу са законом којим се уређује запошљавање и осигурање за случај незапослености.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести