Шоља алтернативне уметности

Млади новосадски уметници, браћа Стефан и Филип Шћекић, боре се за креирање уметничког и културног живота у Новом Саду, а скренули су пажњу на себе када су прошле године покренули бренд џемпера под називом „Revolver Pullover”.
р
Фото: Фондација 2021

У дизајнирање тих модних комада укључили су и младе уметнике с ових простора, а идеја за цео пројекат родила се, како су рекли, у кафани. Стефан је објаснио да им је циљ да сваку њихову нову колекцију џемпера ради други дизајнер јер желе да укључе што више људи у свој тим, који тим путем могу да промовишу свој рад. 

Осим дизајнирања џемпера, уз своје примарне послове сценске архитектуре и дизајна ентеријера и екстеријера, решили су да прошире своје активности у оквиру културе те су недавно основали невладину организацију „Шоља млека”, која се бави промоцијом младих, неафирмисаних уметника из Србије и региона. У истоименом кафе-културном клубу на Подбари почели су да развијају алтернативну музичку, филмску, књижевну, ликовну и друге сцене.

– „Шоља млека” је место сусрета, културни центар, уточиште за неприхваћене и прихваћене, простор где млади, а и стари, афирмисани и неафирмисани уметник може да се оствари или покаже свој труд, рад и таленат, своје бивствовање, затим је и космичка кафана, а често и шина за лансирање – рекао је Стефан.

Стефан и Филип Шћекић су током лета у оквиру те организације и пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе” водили покретну станицу културе под називом „Караван”. Та културна станица је у комбију довозила културу у бројна новосадска насеља.

– У вези с покретном културном станицом важни су људи, односно интеракција с публиком и буђење свести – закључила су браћа Шћекић. – Тиме смо се водили и када смо правили програм за „Караван”. Желели смо да то буде нешто интерактивно и што је интересантно људима. Највеће богатство је управо то што смо, возећи „Караван”, упознали много нових суграђана.

Себе не виде као покретаче алтернативне културне сцене јер, како кажу, она постоји дуги низ година у Новом Саду, али позитивно гледају на промене које се дешавају у оквиру ње, а којима доприносе и сами кроз пројекат „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе”. Сматрају да је наш град, поред Љубљане, колевка регионалне алтернативне сцене. Браћа Шћекић се, иначе, баве и архитектуром, бродоградњом, дизајном ентеријера и екстеријера, филмском и позоришном сценографијом, а даље планове на пољу културе и уметности не желе још да откривају, али вредно раде на бројним креативним пољима.     

В. Б.

 

 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести