Сређена кућа Милеве Марић Ајнштајн

Кућа Милеве Марић Ајнштајн у Кисачкој 20 коначно је реконструисана. Обнова породичне куће, коју је још давне 1907. године изградио Милош Марић, отац познате српске научнице, трајала је око пола године и коштала је градски Завод за заштиту споменика културе готово 9,7 милиона динара.
Дневник (С. Шушњевић)
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Након прошлогодишња два пропала тендера за извођача радова, Завод је тек из трећег пута успео да новосадском предузећу „НПН градња” повери реконструкцију више сто година старе трошне куће. Грађевинско-занатским и конзерваторско-рестаураторски радовима обухваћена је замена оштећених елемената фасаде и крова, рестаурација и конзервација орнаментике, односно малтерске пластике, фасадне столарије, те олука и других лимени делова. Обновљен је ајнфорт простор, сређена кровна конструкција, а столарија је рестаурирана и офарбана.

Дом породице Марић пројектовао је архитекта Милош Петљански у стилу необарока. Реч је о приземној кући високих таваница, с ајнфорт капијом, која је у основи облика ћириличног слова П. Улично крило има два пространа стана са шест соба, док су у дворишним крилима још два стана.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Милева Марић и њен супруг Алберт Ајнштајн живели су у кући у Кисачкој улици почетком 20. века, а на иницијативу њиховог унука Бернарда Цезара Ајнштајна, тај породични објекат требало би да буде претворен у спомен-музеј. У договору с рођацима, Бернард је још 2007. године кућу поклонио Граду, уз услов да ту буде музеј посвећен истакнутим научницима. Милевин и Албертов унук преминуо је 2008. године, не дочекавши да му се оствари та жеља.

У фебруару 2017. године на фасаду куће Марићевих постављена је информативна табла с натписом да је ту некада живео брачни пар Ајнштајн–Марић, као и Милевин брат Милош Марић (1885–1944), научник који је остатак живота провео у Русији, где је остао упамћен по првим експериментима клонирања у медицини.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Радови на некадашњем дому Милеве Марић део су пројекта обнове градитељског наслеђа Петроварадина и Новог Сада. Реконструкција десет објеката, међу којима је и кућа у Кисачкој 20, коштаће готово 50 милиона динара. У октобру је окончан тендер за обнову фасада и кровова на још 14 зграда у Новом Саду и Петроварадину и за то ће бити издвојено готово 42 милиона динара, без ПДВ-а, а недавно је завршна и јавна набавка за сређивање осам објеката у Петроварадину, и то у Београдској 6 и 19, Проте Михалyића 6, 10 и 12, Лисинског 3, Милетићевој 11 и Дунавској 12.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести