Шта све заврши у канализацији: Од чарапа до бурета за купус

Недавно је из колектора на Лиману 4 извађена тона влакнастог материјала, састављеног од крпа, пуцвале и влажних марамица, а пре годину дана радници ЈКП „Водовод и канализација” извадили су и буре за купус.
р
Фото: Водовод и канализација

Како сазнајемо у овом комуналном предузећу због неодоговорних грађана у канализацији заврше влажне марамице, пелене, хируршке маске, најлон чарапе, улошци и остаци хране... Због тога долази до отежаног функционисања система и загушења на мрежи и прикључцима, а тиме се угрожава и рад црпних станица. 

- У канализационим цевима се проналазе многе ствари које не би требало да се упуштају у ситем. Проблем су и масти, уља и пуцвал који вероватно доспевају у мрежу одлагањем несавесних мајстора који користе такве прозиводе обављајући своје делатности. Екстремни случајеви на које смо наишли приликом интервенција на мрежи су и аутомобилске гуме, душеци, теписи, даске, делови намештаја, па чак и лешеви животиња – кажу у „Водоводу и канализацији”-

Тона влакнастог материјала која је недавно извучена из колектора била је разлог загушења и изливања канализације у двориште стамбених зграда између улица Иве Андрића и Бановић Страхиње. Пре неколико година је из истог колектора извађено више тона идентичног нагомиланог ђубрета кад је због озбиљне чврсте масе смећа и створеног чепа, морала да се сече горња плоча колектора.

Фото: Водовод и канализација

- Ако се зна да је пречник колектора 2,4 пута 1,4 метра, у који се слива канализација Телепа и дела Лимана, јасно је да пракса неодговорних Новосађана, да бацају ствари у канализацију којима није ту место, није прекинута. Овакви влакнасти материјали су најгори за вађење јер се због ситних нити свуда закаче и умрсе – појашњавају у ЈКП “водовод и канализација”.

Стога из овог предузећа апелују да се у канализацију не бацају предмети и ствари којима је место у контејнерима и кантама за ђубре.

Наглашавају да у последње време како траје интензивна градња имају велики проблем са сливницима.

- Поред градилишта сливници су често пуни бетона, шљунка и песка, па се таквим делањем сливници чине нефуинкционалним и стварају се проблеми са евакуацијом атмосферских вода – закључују у “Водоводу”.

С. Аничић Илић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести