Стварање услова за изградњу санитарне депоније

Усвајању Регионалног плана управљања отпадом за град Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас, претходиле су бројне активности, па је тако Град Нови Сад , као носилац активности у региону, с Министарством заштите животне средине потписао Уговор о суфинансирању реализације Пројекта „Успостављање регионалног система управљања отпадом”.
deponija divlja, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

– У оквиру пројекта је започета израда техничке документације за управљање отпадом за град Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас, а у циљу успостављања регионалног система управљања отпадом – рекла је чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић. –  Тако се стварају услови за формирање регионалног центра за управљање отпадом и изградњу регионалне санитарне депоније. Упоредо с израдом наведене техничке документације, Град Нови Сад и остале чланице региона су с Немачком међународном сарадњом (ГИЗ) потписали Споразум о сарадњи на реализацији пројекта „Управљање отпадом у контексту климатских промена (ДКТИ)”, у оквиру којег је израђен Регионални план, а израђују се и локални планови. Осим тога, пројектују се и граде компостно поље и хангар за третман зеленог отпада сакупљеног с јавних површина у граду.

Дивље депоније су одраз наше свести и односа према средини у којој живимо (Мира Раденовић)
Фото: Dnevnik.rs

По њеним речима, важно је истаћи да су активности на реализацији пројеката „Успостављање регионалног система управљања отпадом” и „Управљање отпадом у контексту климатских промена (ДКТИ)” међусобно усаглашене и координиране. Следећи корак је доношење локалних планова управљања отпадом, који треба да обезбеде примену Регионалног плана разрадом мера и активности које су њиме утврђене. Израда локалних планова за град Нови Сад и све општине чланице региона је у току, а  завршетак се очекује најкасније до краја године.

Мира Раденовић истиче да су, када причамо о дивљим депонијама, оне одраз наше свести и односа према средини у којој живимо. Нажалост, као и у многим другим случајевима, дивље депоније су последица активности мањег броја несавесних грађана, а тичу се свих нас.

Фото: Dnevnik.rs

Сепарација комуналног отпада

У сврху јачања свести грађана и развијања правилног односа према отпаду, у оквиру пројекта „Управљање отпадом у контексту климатских промена (ДКТИ)”, урађена је анализа тренутног статуса, као и Акциони план за увођење примарне сепарације комуналног отпада у Новом Саду. Град је започео примарну сепарацију пилот-пројектом, постављањем по два подземна контејнера на 86 места у ужем центру. Један је за рециклабилни отпад, а други за остале врсте отпада.

План Градске управе за заштиту животне средине је и да до краја 2021. године заврше изградњу рециклажног дворишта на месту постојећег сметлишта. Обезбеђивањем одговарајућег простора за сортирање примарно селектованог отпада, створиће се предуслови за увођење јасне процедуре примарне сепарације с елементима пратеће казнене политике, да би се превазишли претходно уочени проблеми уништавања јавне својине, али и мешање отпада.


– Град сваке године издваја значајне своте за њихово уклањање, а трајно решење је подизање свести грађана о правилном односу према отпаду и ригорознија казнена политика за одлагање и бацање отпада ван за то утврђених места – поручила је Мира Раденовић. – На јачању свести грађана о неопходности правилног односа према отпаду ради се у оквиру реализације истоименог пројеката, које већ дуги низ година суфинансира Градска управа за заштиту животне средине и наставиће ту активност. Што се тиче примарне сепарације, треба истаћи да је обавеза примарне сепарације утврђена Законом о управљању отпадом и предвиђена је Регионалним планом управљања отпадом, а биће разрађена локалним планом управљања отпадом за Нови Сад.

И. Бакмаз

 

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести