У Еђшегу одржана конференција о унапређењу положаја младих

Конференција „Уважите нас, ми смо овде “, посвећена унапређењу положаја младих, одржана је  у Културној станици „Еђшег“.
д
Фото: Дневник/Слободан Шушњевић

На том скупу су представљени резултати анализе Упитника о партиципацији и унапређењу положаја младих у јединицама локалних самоуправа у Републици Србији, коју је израдила повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, која је указала на то да резултати нису мотивишући и да показују да млади у Србији немају довољно прилика да учествују у процесима доношења одлука, иако недвосмислено показују да то желе.

– Кроз политичке процесе нужно се доносе најважније одлуке, а резултати су изузетно забрињавајући и демотивишући јер, очигледно је да врло мали проценат младих до 30 година учествује у креирању одлука – рекла је Бранкица Јанковић. – То не значи да они на неке друге начине нису укључени у друге партиципативне процесе, али то евидентно није довољно. Рецимо, само пет одсто младих су чланови скупштина општина или градова, нула одсто секретари скупштина општина, а 1,8 одсто председници општина. Чест је случај да млади неће да улазе у политичке структуре, и то је потпуно легитимно, али представља и значајан проблем на тржишту рада. Наиме, млади тврде да су дискриминисани по два основа – годинама – јер их схватају као људе који немају довољно искуства и знања, и по томе што се од њих тражи да буду чланови неких политчких партија. Ипак, сматрам да је добро што су спремни да отворено говоре о томе.

Скуп је организовала повереница за заштиту равноправности, у сарадњи с Омладинским савезом удружења „ОПЕНС 2019“.

Координатор „ОПЕНС“-а Вукашин Гроздановић истакао је да је стварање услова за останак младих у земљи велики изазов и да су за то важни међусекторска повезаност, дугорочни пројекти, као и континуирано финансирање програма и активности које спроводе омладинске организације.


Заједнички рад даје резултате

Члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин истакао је да су унапређење друштвеног положаја младих и стварање услова за остваривање њихових интереса једни од приоритета града.

– Заједно с омладинским организацијама израдили смо Локални акциони план, али и отворили врата Градске куће, као и свих градских институција, за све што младе занима и за њихове жеље и предлоге – потврдио је Цвјетићанин. – Имамо Канцеларију за младе, Градоначелников савет за младе, као и Савет за безбедност у основним и средњим школама. Желимо да наставимо у добром смеру и будемо у складу с европским и светским токовима.


– Управо у години у којој је наш град Омладинска престоница Европе, ми из ОПЕНС-а смо имали прилику да тестирамо теорију о томе да сарадња различитих институција, организација и укључивање младих у процесе доношења одлука и креирање садржаја дају резултате – подсетио је Гроздановић. – У партнерству с институцијама, организацијама и младима, реализовали смо више од 1.000 различитих активности, у којима је учествовало више од 200.000 младих из целе Европе. Наша идеја је да, након 2020. године, када нам се заврши програм, модел из Новог Сада промовишемо широм Србије. Ако осете да су део заједнице и да могу учествовати и допринети у процесима који су важни за њих, можемо очекивати да статистика на те теме буде боља.

Б. Павковић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести