У кампу за волонтере Црвеног крста јачају хуманост и тимски рад

Црвени крст Новог Сада организовао је недавно камп за волонтере у одмаралишту Црвеног крста Бачка Паланка у Багремари, уз поштовање свих превентивних безбедносних мера које је прописао Кризни штаб у борби проти пандемије коронавируса.
њ
Фото: Д. Дозет

У два дана, учесници су имали прилику да сазнају нешто више о Покрету Црвеног крста и Црвеног полумесеца, промоцији хуманих вредности, првој помоћи и добровољном давалаштву крви, те реалистичком приказу повреда, обољења и стања, као борби против трговине људима. Волонтери су време проводили и у дружењу, што је, како наводе из организације, такође веома важно за њихово даље ангажовање и тимски рад у организацији. Првог дана кампа је симболично обележен Светски дан прве помоћи, када је релизована вежба посвећена збрињавању унесрећених у саобраћајном удесу и евакуацији објекта, у оквиру које су учесници имали прилику да освеже стечена знања. Овогодишњи слоган Светског дана прве помоћи био је „Незгоде не знају за корону. Прва помоћ је увек потребна”.

– Имали смо разне програме, на којима смо доста тога чули и видели, а један од њих се тиче ублажавања ризика и смањење последица од елементарних непогода и катастрофа – каже за наш лист волонтер Црвеног крста Новог Сада Филип Михајловић, који помаже у раду последњу годину. – Кроз промоцију хуманих вредности покушавамо да увидимо како да едукујемо друге и пренесимо им наша знања о томе зашто је важно прихватати и поштовати разлике, како бити толерантнији и помоћи другом у невољи. Од свега ми је била најинтересантнија вежба евакуације с показном вежбом прве помоћи, због које сам, иначе, и дошао да волонтирам у Црвени крст и то сам прво научио.

Фото: Д. Дозет

Како каже, добро је поднео симулацију удеса и мисли да би могао реаговати исправно у несрећној ситуацији. Инсценирани саобраћајни удес, у којем су учествовали аутомобил и бициклиста, волонтерки Љиљани Велковски је у први мах изгледао као страшна цена, која је била врло реалистична јер су импровизоване повреде шминкери професионално урадили и изгледале су као стварне.

– Поука вежбе је како остати смирен у таквим ситуацијама и које поступке треба предузети да би се спасло што више живота – каже наша саговорница. – Мислим да бих могла мирно да реагујем, за две године колико сам у Црвеном крсту града, прошла сам много сличних симулација, али није наодмет с времена на време подсетити се како треба реаговати и остати смирен.

По Филиповим речима, у импровизованом саобраћајном удесу су била четири повређена, а он је с колегом био задужен да помогне удареном бициклисти, који је имао затворени прелом потколенице и крварење из ушне шкољке. Остали су радили на повређенима који су били у колима, од којих је један имао повреду вратног дела кичме, други прелом кључне кости, а последњи је добио асматични напад.

– Важно је да као волонтери имамо такве акције јер се увек може десити да дође до неке непредвиђене ситуације, као што смо имали сада ванредно стање због коронавируса, ненадано и без најаве – искрен је Михајловић. – Морамо да будемо спремни и да умемо да применимо знања јер смо првенствено ту да помогнемо онима којима је помоћ најпотребнија, као представници Црвеног крста.

Тако су Љиљана и Филип научили да увек у несрећним околностима поступају тријажно, односно да првенствено прилазе и раде с особом која је без свести и не даје знаке дисања и тада започну реанимацију. Особу која је без свести окрећу у бочни положај за опоравак, а особи која јако крвари треба дирекатно притиснути рану да би се зауставило крварење...

– На обуци о правилном добровољном давалаштву крви сам научила да мачке имају 11 крвних група, што ме је фасцинирало – одушевљена је Љиљана. – Научили смо доста ствари, успут смо се подсетили и поновили оно што смо већ знали из различитих програма. Научили смо како да се понашамо у ситуацији када дође до земљотреса, како реализовати евакуацију, а сазнала сам да је у том тренутку положај жабе врло користан, као и у које делове просторија се треба склонити. Такође сам запамтила шта све треба да имамо са собом у таквој ситуацији и ето, нисам знала да би требало да имамо радио да бисмо могли да пратимо све доступне информације. Најбитније од свега је остати смирен.

Како каже, Програм заштите од елементарних непогода јој је био најмање познат, стога јој је било најзанимљивије да научи и сазна све што до сада није знала. Осим тога, имали су и довољно времена да се виде и друже с људима које дуго нису видели због пандемије коронавируса, што је додатно освежење за све волонтере. На здруженој вежби су учествовали и представници Црвеног крста Бачке Паланке, стога им се из организације захваљују на гостопримству и срдачном домаћинском односу према учесницима током саветовања реализованог од тима вршњачких едукатора (Трифко Ијачић, Ана Пајкић, Маша Мастиловић, Слађана Игић, Вања Марковић), уз асистенткињу у Црвеном крсту Новог Сада Александру Милић. 

Фото: Д. Дозет

Захвалнице за несебичну помоћ

У кампу је организована и презентација о активностима и улози Црвеног крста Новог Сада у Новом Саду за време ванредног стања, од 15. марта до 6. маја 2020. године. Том приликом је секретар Црвеног крста Новог Сада Драган Лазић уручио захвалнице свим волонтерима и партнерима који су учествовали у спровођењу наредбе Градског штаба. Њом је Црвеном крсту града наложено да предузме активности на организовању и обучавању волонтера и добровољаца који се пријаве за помоћ у куповини намирница и лекова за старије суграђане, односно да спроведе координацију свих самоорганизованих група и појединаца да би се избегле злоупотребе.

        И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести