У Новим Лединцима чекају санацију споменика борцима палим у Другом светском рату

Нове спомен-плоче с именима жртава Другог светског рата на Буктињи у центру Нових Лединаца требало је да буду постављене до краја године.
е
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Међутим, поступак је обустављен јер је, како је наведено, наручиоцу престала потреба за набавком. У образложењу се наводи да тај поступак неће бити поново спроведен до краја године. Старе плоче су пре неколико година нестале и до данас нису пронађене, а Завод за заштиту споменика културе града Новог Сада је расписао јавну набавку, вредну готово 111.000 динара, без ПДВ-а, путем које је тражио извођача који би уградио плоче, а којом је било предвиђено да оне буду постављене до 30. децембра. Ипак, због обуставе поступка није познато када ће се то десити. 

Завод је, иначе, како сазнајемо, кренуо у обнову целог тог споменичког комплекса.

– Споменик је у веома лошем стању и неопходна је његова обнова – рекао је за „Дневник” директор Завода мр Синиша Јокић. – Спомен-плоче су украдене са споменика 2006. године. Нове су, као и оригиналне, израђене у идентичним димензијама и материјалу – бронзи, са истим текстом, односно именима бораца с простора Лединаца погинулих у рату и мештана-цивила који су побијени током Другог светског рата, највише током 1943. године. Због реалне могућности да буду поново украдене, немогуће је приликом њихове уградње применити оригинално архитектонско решење, већ се морају узидати у споменик.

Подсетимо, „Дневник” је прошле године најавио да ће спомен-плоче поново бити постављене на истом месту с којег су и нестале. Председник Савета тамошње месне заједнице Страхиња Станковић рекао нам је тада да због тога што се мења изглед центра села ауторска права морају да се усагласе с архитектом који је осмислио његов изглед. Директор Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада навео је да се надају да ће с аутором постићи задовољавајуће решење и тако створити услове за санирање споменика у Новим Лединцима. Пре тога, неопходно је решити и питања правне надлежности, нагласио је Синиша Јокић.

– Завод је у више наврата реаговао и обезбедио да споменик буде обележен заштитним тракама, али је неопходно да реагују и друге надлежне установе и предузећа – навео је Јокић, и додао да су с Војском Србије већ решили одношење топа који је био у оквиру споменичког комплекса у том насељу.  

В. Бијелић

 

Пројекат „Приградска насеља – од оснивања до будућности” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести