Учитељица Весела Мачкић кандидат за најбољег наставника света

За титулу најбољег наставника света 2021. године из Србије бориће се новосадска учитељица ОШ “Иван Гундулић”, истуреног одељења на Ченеју, Весела Мачкић и наставник физике у Гимназији “Зајечар” Младен Шљивовић, које је Удружење “Живојин Мишић” прогласило за најбоље едукаторе Србије.
Приватна архива/Учитељица Весела Мачкић са децом
Фото: Приватна архива/Учитељица Весела Мачкић са децом

Они који су испунили критеријуме за пласман који је прописала Фондација “Варкеy” која је организатор такмичења “Глобал теаћер призе”.

Од наставника се тражи да имају ефективну наставну праксу, која утиче на квалитет наставе на глобалном нивоу, да употребљавају иновативне наставне програме, заједно са методама које решавају изазове у будућности, да имају изванредна лична постигнућа, да утичу на заједницу, да стварају од ученика “грађане света” и да је њихов рад препознат у заједници у којој раде и живе. Како је Весела Мачкић казала за наш лист, награда је изузетно значајна, јер је једна од најпрестижнијих у просвети и на тај начин се промовише образовање и држи корак са светом.

Фото: Приватна архива

- Имамо прилику да покажемо свету у чему смо успешни и изузетни, на који начин утичемо на заједницу, на ученике, на квалитет нашег образовања, и како учимо ђаке да буду грађани света - казала је Весела Мачкић. - Захваљујући иновативном и кративном приступу настави и ваннаставним активностима, деца другачије доживљавају своје окружење, те сам приметила велике промене у њиховом понашању, што ми је неизмерно драго, јер су она будућност и доносе промену. Дете с новим знањима и уверењима мења своје родитеље, пријатеље, вршњаке, чак и заједницу.

Према речима креативне и енергичне наставнице Веселе Мачкић, организовање ваннаставних активности изискују много времена, али она ипак ужива у томе, јер је “покрећу” резултати њеног труда.

Фото: Приватна архива

- Идеја је да створимо окружење у ком се ученик осећа пријатно, воли да учи и стиче знање, па је тиме и наставнику посао олакшан - појаснила је она. - Све то захтева много времена, али је лакше радити с мотивисаним ђацима, који научено градиво знају да примене. Уживам у другачијој настави и просвета треба да се развија у том правцу, односно да буде иновативна и да деци приближимо природу.

За Веселу Мачкић кажу да је увек насмејана, пожртвована, креативна и велики мотиватор. Сматра да школа треба да буде окружење у којем ученици развијају вештине, које ће им бити потребне у будућности, док ученике подстиче на размишљање и закључивање путем квизова, асоцијација и едукативних филмова, у којима главну улогу имају ђаци. Родитеље сматра важним сарадницима и заједно с њима реализује многе активности. Идејни је аутор пројекта “Здрава ужина”, усмерен на квалитетну исхрану ученика у школи. Пројекат се касније развио у предузетничку активност “Органска башта” која је омогућила да ученици, кроз амбијенталну наставу, без бојазности од неуспеха, усвајају градиво, испољавају креативност и препознају сопствене предности и могућности.

Фото: Приватна архива/Учитељица Весела Мачкић

Путем ваннаставних активности, њени ђаци учествују на луткарским смотрама, културним манифестацијама и спортским такмичењима, где освајају престижне награде и пехаре, а с ученицима је снимила више од десет едукативних ТВ емисија. Залаже се за очување животне средине и један је од координатора тима “ГундуЕКОлићи”, који током године прикупља ПЕТ амбалажу, стару хартију, чепове, лименке и учествује у свим еколошким радионицама у окружењу.

Добитник је вредних награда за заштиту животне средине и ПС за образовање, невладине организације “Јасен” и Института за јавно здравље Војводине. Рекреативно се бави триатлоном и 2019.године постала је вицешампион Србије у дугом триатлону, олимпијском и спринт триатлону.

Фото: приватна архива

Удружење “Живојин Мишић” је национални партнер Фондације “Varkey” већ четири године, што значи да је пројекат “Најбољи едукатори Србије“ преквалификационо такмичење за “National teacher prize“. Удружење “Живојин Мишић” кроз овај пројекат жели да награди, похвали и охрабри изузетне наставнике у Србији и да им пружи могућност да се нађу на једном од највећих светских такмичења у сфери образовања.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести