Уговор штити стамбене заједнице од неодговорних управника

Удружење професионалних лиценцираних управника Новог Сада (УПЛУНС) регистровано је крајем године, а од укупно 75 лиценцираних управника у граду, око 20 одсто су чланови поменутог удружења.
Велики број стамбених заједница није уписан у регистар
Фото: Дневник/Велики број стамбених заједница није уписан у регистар

По речима председника тог Удружења Небојше Берака тренутно им је приоритет да, у сарадњи с локалном самоуправом, помогну да се закон у потпуности спроведе, као и да се неке ставке које нису добре, кроз измене и допуне закона побољшају.

– Они који одржавају зграде не би требало да буду управници јер је то сукоб интереса – нагласио је Берак. – Професионални управници треба да покрену своје фирме и то је прилика и да нам Град помогне старт-ап кредитима.

Претпоставља се да велики број стамбених заједница није уписан у регистар, а самим тим ни скупштине станара још увек нису изабрале управнике.

– Пошто је стамбена заједница правно лице, логично је и да има статут, правилник о раду скупштине станара, о пословању, каталог заједничке имовине и програм рада за четири године – за сваку годину посебно – рекао је Небојша Берак, и додао то су онда то правила власника. – Грађани данас не знају шта су та правила и права власника, и треба их упутити и показати им моделе уговора којима би се, између осталог, и то уредило. Недопустиво је да се у уговоре убацују награде управницима јер то може довести до злоупотребе.

Наш саговорник каже да уговори с професионалним управницима не би смели да се потписују на неодређено време већ на четири године, и, уколико управник не сазове седницу скупштине годину дана, аутоматски ће бити смењен. Уговор треба да штити стамбене заједнице од самовоље и недговорног понашања управника, а треба увести и кодекс понашања за професиоалне управнике.

Један од првих задатака управника је да провери да ли у зградама постоји противпожарна заштита, опрема, да ли постоји план евакуације. Његов посао је и да провери да ли су сви станари пријављени, да се зна ко у зградама станује, ко је подстанар

Ако се суди по броју регистрованих стамбених заједница, грађани не схватају да им само уређено и безбедно становање омогућава одређени комфор и квалитет, а професионални управници су ту да помогну, сматра Небојша Берак. Један од првих задатака управника је да провери да ли у зградама постоји противпожарна заштита, опрема, да ли постоји план евакуације. Његов посао је и да провери да ли су сви станари пријављени, да се зна ко у зградама станује, ко је подстанар и сл. Управник треба да контролише да ли се поштује кућни ред, да најмање два пута недељно обиђе зграду, као и да је 24 часа доступан станарима уколико се појави неки проблем. Његов задатак је и да укаже станарима на то како да смање рачуне...

Људи треба да схвате да су и станари и управници на заједничком задатку – да имају квалитено, безбедније становање, да су зграде квалитетно одржаване, а самим тим и вредност њихових некретнина биће већа.

– Уколико немамо пријављене станаре, онда је логично да порез буде већи, а ми ћемо се залагати за то да порез на издавање непокретности, уместо 20 одсто, буде десет, и да се људима да рок да све то пријаве – рекао је Берак, и појаснио да управници нису утеривачи пореза. – Ко ће наплаћивати порез и да ли ће се то одрађивати, то није посао професионалних управника, о томе одлучују државни органи.

Све регистроване стамбене заједнице треба да буду видљиве на сајту Републичког геодетског завода, Министарства и Привредне коморе Србије, а осим тога, треба да се зна где је ангажован професионални лиценцирани управник, а где тај посао обавља неко од станара, сматрају у Удружењу професионалних лиценцираних управника.

Ј. Вукашиновић

Плата треба да се заради

У Удружењу професионалних лиценцираних управника сматрају да треба ограничити број професионалних управника у локалној самоуправи јер их већ сада у Новом Саду има више него довољно и нема потребе да људи плаћају да добију лиценцу, а да намају прилику да се запосле.

– Веома је мало лиценцираних управника ангажовано у зградама, а велики проблем представља и то што су се многи укључили, положили и добили лиценце рачунајући да могу да добију посао – нагласио је Небојша Берак. – Плата од 55.000 треба да се заради, а да би се то остварило, морате бринути о веома великом броју станова, а то је немогуће. Ми се залажемо за то да се број станова и пословних простора које један управник може покривати ограничи на 300 до 500 јер је све преко тога је апсурд.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести