Више од 8.000 Новосађана корисници новчане социјалне помоћи

Из државног буџета месечно се издваја око 20 милиона динара за социјално угрожене Новосађане. Током претходне године право на ту помоћ остварило је 3.476 породица у Новом Саду, односно 8.275 појединаца, а основица, на основу статистичких података за 1. април текуће године, износи 8.508 динара.
р
Фото: Dnevnik.rs

– Право на новчану социјалну помоћ припада појединцу, односно породици, који својим радом, приходима од имовине или из других извора зарађује мање од износа новчане социјалне помоћи која се утврђује Законом о социјалној заштити – објашњава социолог Миљана Станишић из Центра за социјални рад.

Носилац тог права у породици добија помоћ у износу целе основице, свака наредна особа у истом домаћинству добија пола, а дете до 18 година трећину основице. Радно способни корисници социјалне помоћи део су програма девет месеци годишње, након чега поново подносе захтев за остваривање тог права.

– Износи новчане социјалне помоћи коју ће примити појединци и породице варира и зависи од бројних фактора, као што је број чланова породице, висина пропуштене зараде за радно способне незапослене чланове, висина осталих прихода у породици и слично – наводи Миљана Станишић. – Такође, сви корисници новчане социјалне помоћи који живе у граду имају право на бесплатан оброк, док корисници из сеоске средине примају ланч-пакете.

На територији града Новог Сада сваког радног дана на два пункта Народне кухиње (Футошка 14 и Футошки пут 67) од 9.30 до 11 часова подели се 600 куваних оброка и 800 ланч-пакета за житеље приградских насеља. Приде, свакодневно функционише и „Кухиња на точковима” која достави ручак на 20 адреса.     

Ангажовање кроз јавне радове

Теже запошљиве незапослене особе имају предност при ангажману кроз јавне радове од интереса Града, које Град Нови Сад расписује сваке године. За те активности, које запошљавају 71 особу с евиденције Националне службе за запошљавање а кроз 21 пројекат јавних радова, Град обезбеди нешто више од 21,6 милион динара. Јавни радови трају шест месеци и нуде бруто зараду од 46.000 динара за оне који немају квалификацију и 48.000 динара за особе с вишом стручном спремом. Особе које се на тај начин ангажују, добијају и месечну карту за градски превоз, као и накнаду трошкова спровођења јавних радова у висини од 1.000 до 1.500 динара месечно.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести