Волонтери из Европе крче и уређују карловачки Дунавац

Волонтери, њих 12, из Србије, Швајцарске, Шпаније, Француске, Португала, Лукесмбурга и Русије, од 30. јула до 12. августа учествује у кампу „Сачувајмо рит”, једном од два међународна радна кампа која у исто време  у Сремским Карловцима организује Покрет горана Војводине.
и
Фото: Dnevnik.rs

Задатак те групе младих људи је да на подручју карловачког Дунавца, који се налази унутар специјалног резервата природе „Ковиљско-петроварадински рит”, уклони дивље растиње и тако створи услове за несметан развој флоре и фауне, али и допринесе унапређењу еко-туристичке понуде Сремских Карловаца формирањем пешачке стазе и стварањем простора за будућу плажу дуж обале.

Како сазнајемо од Марка Љубичића из Покрета горана Војводине, то је пета година како волонтери уређују обалу карловачког Дунавца и до сада је прокрчено 950 метара стазе, а до краја овог кампа требало би да додатна 222 метра буду оспособљена за несметан пролазак.

– Активностима које на Дунавцу реализујемо годинама желимо да скренемо пажњу домаћег становништва на тај природни драгуљ који су заборавили и све његове потенцијале и лепоту – каже Марко Љубичић, апелујући на садашње и будуће кориснике да се одговорно односе према природи у том делу Карловаца. – Примећујемо последњих година да суграђани све више долазе на Дунавац, а велики број њих подржава нас у намери да га га уредимо и жели да се уључи. У сарадњи с „Војводинашумама” поставићемо инфо-табле о вредностима локалитета и пословима који следе у том заштићеном подручју. Осим тога, поставићемо и две такозване печурке, столове с клупама и надстрешницом, као и одређени број корпи за смеће.

По Љубичићевим речима, овогодишњи волонтери веома су посвећени раду. Међу њима двадесетосмогодишња докторанткиња Филипа Оливеира из Португала први пут учествује у међународном радном кампу и каже да је то за њу веома лепо искуство.

Фото: Dnevnik.rs

– Морам признати да није лако радити, али је истовремено врло забавно – каже Португалка Филипа. – Учествовала сам у неколико пројеката код нас, у којима сам помагала локалном становништву на заштити животне средине. Све што сам овде доживела много је више од оног што сам очекивала и када је реч о Сремским Карловцима, и о групи с којом радим, и  о самом послу.

Четрдесетогодишњем физичару с Универзитета у Берну Андреу Галију „Сачувајмо рит” је пети међународни камп у којем учествује, а други долазак у Србију. Пошто воли да ради, није му тешко, тим пре што је реч о заштити животне средине, пошто је то његово опредељење. Сремски Карловци му се врло допадају јер је и иначе наклоњен малим срединама.

За Дуњу Качаревић, графичку дизајнерку из Ченте, која је уз Николу Пејаковића из Сремских Карловаца, лидер кампа, „Сачувајмо рит” је један у низу кампова у којима је до сада учествовала. Како каже, посао који обављају у кампу уме да буде тежак, али чињеница да су резултати њиховог рада више него видљиви, пружа свима осећај задовољства и испуњености.

– Прелепо је искуство бити у друштву толико различитих људи с различитих културолошких простора – каже Дуња. – Без обзира на мноштво разлика, на крају се испостави да је све то премостиво, и то даје чар овом послу. Тај осећај је додатни мотив за учешће у кампу.

На карловачком Дунавцу другу годину заредом обавља се и истраживање биљног и животињског света у организацији Покрета горана Војводине. Као резултат тог истраживања биће објављена брошура у којој ће бити презентовани потенцијали локалитета.

Фото: Dnevnik.rs

На  крају кампова, у недељу, 12. августа, на Међународни дан младих, волонтери ће заједно промовисати посао који су обавили, те упознати локално становништво с лепотама природних добара – рита и Дворске баште – кроз едукативно-забавне радионице.

Осим радног карактера, кампови имају и едукативни. Волонтери имају прилику да учествују на радионицама о историјском значају споменика природе Дворска башта, о флори и фауни СРП-а Ковиљско-петроварадински рит, о хербаријуму Андреаса Волног, животу пчела и многим другим.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести