Вратио се велики кашаљ

Лекар специјалиста епидемиологије прим. др Светлана Илић  с Института за јавно здравље Војводине рекла је новинарима да сексуално преносиве болести остају значајна патологија становништва, иако би превенција могла да буде ефикасна када би се примењивале индивидуалне мере заштите.
kasalj
Фото: Youtube Printscreen

„У протеклом месецу регистрована су 22 случаја полно преносивих болести, што је упола мање у односу на исти период претходне године, а разлог се крије у преласку гениталне хламидијазе на нови начин пријављивања.”

Осим тога, регистровани су и парентерални хепатитиси Б и Ц, 17 случајева, затим сифилис с три оболеле особе, гонорејом и хламидијом се заразила по једна особа, док је једна особа сазнала да је носилац вируса ХИВ.

„Када су у питању болести против којих се спроводи системска имунизација, у протеклом периоду је регистровано 27 случајева великог кашља, а код једне особе су пријављене заушке“, казала је др Светлана Илић.


Вежбање на Штранду

Тренинг центар „Тајс” одржаће једносатни тренинг за суграђане у недељу, 20. августа, на платоу испод Моста слободе на Штранду од 18 до 19 часова. Циљ је подсећање на препоруке Светске здравствене организације о важности редовног вежбања као једном од главних фактора превенције општег здравља.

По саветима ове организације, неопходно је вежбати пет пута недељно бар 30 минута дневно да бисмо превенирали обољевање од водећих светских болести, попут малигних и кардиоваскуларних. 


“И поред неповољне епидемиолошке ситуације малих богиња, која је у мају регистована у Срему, у Војводини није било знакова ширења епидемије. Ситуација у Сремском округу, где је било шест оболелих особа, поправила се и у међувремену је епидемија ођављена.”

Водећа дијагноза у Покрајини, по речима наше саговорнице, јесте тровање храном због присуства бактерије салмонеле, а у протеклом периоду је регистрована код 45 особа. Све чешће се у Војводини дијагностикују кампилобактеријске инфекције, те је у протеклих месец дана регистровано 36 случајева ентеритиса.

По речима лекара специјалисте хигијене доц. др Милке Поповић из Завода за јавно здравље, на основу микробиолошких и физичко-хемијских анализа укупно 559 узорака воде за пиће из Фабрике воде и водоводне мреже ЈКП „Водовод и канализација”, утврђена је здравствена исправност 529 узорака. Микробиолошки су исправна 544 узорка, док је физичко-хемијски исправно 543.

„Контрола здравствене исправности воде за пиће из девет јавних бунара на територији града утврдила је физичко-хемијску неисправност свих испитиваних узорака у односу на националне нормативе“, рекла је Милка Поповић.

“Микробиолошка неисправност је утврђена у узорку воде из бунара на Рибарском острву код ресторана.”

У сезони купања, како каже наша саговорница, Дунав на Штранду се контролише сваки дан, а на осталим плажама једном недељно, и то у Футогу, на Бегечкој јами и на Официрској плажи у Петроварадину. Резултати анализа за јул показују да је 36 узорака, од укупно 46, одговарало прописаним и препорученим вредностима, односно припадају класи од један до три воде која је погодна за купање и рекреацију.

И. Миклоши

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести