За два дана чај на столу

Поља лаванде надомак Буковца постала су летња атракција корисницима друштвених мрежа, а нарочито фотографима, који су лепо време искористили за стварање уметности на пропланцима Фрушке горе.
U toku je kosidba bukovačkih plantaža lavande Foto:Dnevnik.rs/ R. Hadžić
Фото: У току је косидба буковачких плантажа лаванде Фото:Дневник.рс/ Р. Хаџић

На једнохектарској парцели Бранка Швоње (27) из Новог Сада, прекјуче је почела косидба те лаванде, илити берба, будући да се цела биљка коси а цвет касније бере, што је забележено оком нашег фото-репортера Радивоја Хаyића. Ако буде лепо време, косидба ће трајати још петнаестак дана уз помоћ деветоро људи.

– Будући да је киша доста падала, могу рећи да нам је направила велики проблем, што ће нам умањити приход и 50 одсто – каже Бранко, напомињући да је било тешко пронаћи одговарајуће тржиште у последњих пет година, колико се бави узгојем лаванде. – Кад има мање сунца, цвет не буде модроплаве боје, самим тим има и мање уља у себи, а не може ни да се користи као цвет прве класе за декорације. Ипак, док не завршимо бербу, не знамо колико смо на губитку.

Наш саговорник користи лаванду као сировину, односно суши је и од ње прави уље, а планира да крене и у производњу финалних производа, попут сапуна и шампона. Такође, продаје је и фирми која се бави производњом чајева. Њоме је почео да се бави јер је желео да ради нешто занимљиво и необично, а профитабилно. А када се лаванда убере, потребна су некад и мање од два дана да би завршила као кесица чаја у топлој води на нечијем столу.

Фото: У току је косидба буковачких плантажа лаванде Фото:Дневник.рс/ Р. Хаџић

– Одржавање лаванде не одузима много времена јер не мора сваки дан да се обилази – објашњава Бранко. – Не користим никакву хемију, најважније је било ручно отклонити коров док је лаванда била мала.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести