За најам станова цене не падају

Епидемија је доста утицала на изнајмљивање станова јер потражње у овом периоду када студенти траже некретнине није исто као прошлих година.
stanovi, Dnevnik/Filip Bakić
Фото: Дневник/Филип Бакић

Иако интересовање подстанара није појачано, цене су остале исте. Студенти, с друге стране, нису ни знали шта ће се десити ове школске године, те да ли уопште има смисла тражити стан док траје епидемија. Међу њима је и Кристина П. из Зрењанина, која треба да настави студије у Новом Саду.

- Прошла година је била турбулентна. Не бих волела да се понови. Ове године сам изнајмила део куће у Петроварадину, пошто су цене за нијансу биле повољније. С колегиницом ћу бити у приземном делу, а горе су власници. Без трошкова ћемо плаћати 200 евра, а реч је о приземном делу од 60 квадрата, што је поприлично комотно за нас обе. Морам признати да је реч и о познанству од раније, па нам је газда спустио цену, иначе би нас најам изашао више. Много је скупо издржавати студента., то најбоље знају моји родитељи - каже Кристина.

Агенти који се баве изнајмљивањем некретнина кажу да је за нијансу веће интересовање за закуп станова било током јула и августа, али да је сада поново затишје. Епидемија короне утицала је на ово тржиште, што није случај са продајом.

- Пре епидемије овај период био је изузетно занимљив студентима, међутим сада то није случај. Цене закупа остале су исте и не прате раст цена у продаји некретнина. Истовремено, потражња за изнајмљивањем станова не прати тренд раста продаје - каже извршни директор “Солис некретнина” Драган Рабатић.

По његовим речима, и даље на цену најма утиче локација, опремљеност као и то у каквом је стању некретнина. Самим тим су и веће цене оних које су ближе центру града, имају бољи намештај или су новије градње.

У овој агенцији су у понуди гарсењере од 150 до 220 евра, мањи једнособни су од 200 до 300 евра.

- Новосађани који рентирају стан најчешће се одлучују за мањи једноипособан око 40 квадрата - каже Рабатић.

У “Хаус неретнинама” напомињу да је интересовање студената за најам било током јула и августа, али не у тој мери као што је то био случај у годинама пре епидемије.

- Како су студенти знали да неће бити онлајн наставе, тако су и током јула и августа тражили станове за рентирање, али слабије него прошлих година. Цене нису ниже, већ, напротив, остале су на нивоу прошлогодишњих. Једино је било попуштања цена током периода када је било увођење полицијског часа. Међутим, сада то више није тако - рекао је Бојан из “Хаус некретнина”.

Према подацима портала „4зида.рс„, просечна цена за издавање гарсоњере у Новом Саду је 200, једнособног 211, једноипособног 305, и трособног стана је 510 евра. Када је реч о Београду, најам станова је скупљи, па је просечна цена за издавање гарсоњере већа за 50, једнособног за 70, а једноипособног за 40 евра. Рентирање некретнина у Нишу је у односу на Нови Сад доста јефтиније, па је цена за најам гарсоњера у просеку 168, једнособан 170, а једноипособан стан 240 евра.

Када је реч о понудама станова у центру, оне су најатрактивније и самим тим и најскупље, па је рецимо у понуди стан у Старом граду од 29 квадрата, 230 евра. У Максима Горког најам гарсењере од 22 квадрата кошта 200 евра, а на Новом насељу 150.

Најам једнособног стана на Грбавици, где је грејање на гас кошта 180, а у центру полунамештен стан 350 евра. Једноипособни су скупљи, па је за онај у Адамовићевом насељу потребно 400 евра.

С. Аничић Илић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести