ЗАДРУГЕ Студенти бирају послове у вези са својом струком

Стрес кроз који студенти пролазе често је повезан с испитима и обавезама на факултету, а велики број младих поред студирања приморан је и да ради због високих цена школарине и станарине, што их додатно оптерећује.
Studentski kampus u Novom Sadu Foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Они се углавном опредељују за рад преко студентских задруга, којих у Новом Саду постоји више, а нуде прегршт различитих послова.

Упркос разноликости професија у којима се могу опробати, директор Студентске задруге „Сајам” Слободан Бајић је за „Дневник” рекао да студенти највише бирају послове који су уско везани за њихову струку. Како наводи, мушкарци чешће бирају лакше физичке послове, а девојке рад у бутику или продавници, док се најмање траже послови који су тешки у смислу услова рада, као што су рад на отвореном по лошим временским условима и слично.

Из разговора са студентима сазнајемо да им је посао најчешће потребан да би зарадили новац џепарац, стан или храну, али и да би своје слободно време искористили на продуктиван начин који им може помоћи у стицању радног искуства. Занимања којима се баве током студирања су најчешће послови који имају флексибилно радно време и који им неће бити превише напорни. Углавном је то посао конобара, продавца, промотера, беби-ситера или рад у оквиру онога чиме желе једног дана да се баве, а прави пример за то је студенткиња економије М. О., која ради као административни радник у једном од јавних комуналних предузећа.

– Посао ми не представља напор, али ми одузима доста времена јер се ради по осам сати дневно – казала је М. О. – Сада је због онлајн наставе много лакше ускладити обавезе на послу с факултетом. Уз добру организацију све се може постићи, после посла могу да учим и спремам испите, а исто тако и викендом, када не радим.

Да је за време испитног рока, када је на студентима већи притисак због учења, теже уклопити посао и факултет, потврђује студенткиња Правног факултета Александра Пешић. Она је навела да се поред студирања бави чувањем деце те да јој такав посао не одузима превише времена током недеље, али да јој ипак, како каже, зна бити напорно, поготово када су испити у току.

– Добро је што тамо где радим људи имају разумевања јер студирам, а ја, наравно, дам све од себе у току испитног рока да ускладим све обавезе на послу и учење – рекла је Александра Пешић. – Професори на факултету ми не дају никакве олакшице зато што радим јер то, како углавном кажу, и није њихов проблем.

Посао студентима представља и неки вид практичног рада. Наилазе на ситуације на које, можда, не би имали прилике да наиђу на факултету, и самим тим науче нешто ново. Студент журналистике Ма­тија Благојевић, који ради у угоститељству, навео је да није почео да ради само због новца већ је имао вишак слободног времена с обзиром на то да је дошао из другог града, а у Новом Саду никога није познавао.

– Сматрам да ми посао не представља само финансијску стабилност – наводи Матија. – Импонује ми да имам новца, али нисам почео да радим због тога. Посао ми је омогућио да упознам много нових људи који студирају на разним факултетима и свако од њих је другачији на свој начин. Такође сам схватио и како функционишу данашње фирме, привредници и, генерално, капиталистичко друштво, као и неке друге ствари на које раније нисам обраћао пажњу.

        К. Антонић

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести