Завршен урбанистички пројекат ботаничке баште у подножју Ђаве

Ботаничка башта планирана је у подножју Петроварадинске тврђаве, на површини од 4,2 хектара, уз североисточни обод зоне објеката одбране Хорнверка.
d
Фото: Приватна архива

Урбанистички пројекат, за који је Градска управа за заштиту животне средине издвојила готово 30 милиона динара, израдила је шабачка фирма „Сет”, а, како се може приметити, у оквиру комплекса је предвиђено неколико тематских целина с пратећим садржајима.

Градски урбанисти сматрају да ће Ботаничка башта, у културном и туристичком смислу, употпунити понуду Тврђаве, а градња ће, по свему судећи, бити реализована у фазама. Планирано је да најпре буду изграђени садржаји неопходни за функционисање Ботаничке баште, а након тога следи уређивање простора у крајњем западном и источном делу, где се тренутно налазе нелегално изграђени породични објекти. У тендерској документацији Управе за заштиту животне средине својевремено је објашњено да би урбанистичко решење требало да омогући фунционисање тих објеката у току и после завршетка прве фазе радова, те да, кад имовинско-правни односи буду решени, у оквиру реализације друге фазе, цео комплекс функционише као целина.

У будућем комплексу Ботаничке баште издвајају се три главна дела - административно-информативни (центар за посетиоце), изложбени и економско-производни (научни) део. Урбанисти напомињу да је Ботаничка башта специфична парковска површина са вишефункционалном наменом и има научно-истраживачку, образовну и декоративну функцију.

Фото: Приватна архива
У будућем комплексу ботаничке баште издвајају се три главна дела: административно-информативни (центар за посетиоце), изложбени и економско-производни (научни) део

Осим продајног простора, у зони Центра за посетиоце налазиће се канцеларије, мултимедијална сала, библиотека, просторије за хербаријум, читаоница за стручне скупове, мањи затворени музеј и слични садржаји.

Дуж главне стазе, која спаја два улаза у Ботаничку башту, биће изложбени део с колекцијом шибља, дрвећа, једногодишњих и вишегодишњих зељастих биљака, језеро, стаклена башта са тропским врстама. У тој зони планирани су и алпинетуми, јапански врт, али и платои за одмор са фонтанама, скулптурама, перголом и клупама.

У економско-производном делу предвиђене су лабораторије, те експериментално научно-истраживачко поље, мањи производни погон за одржавање баште, као и простор за продају садница, али и топле и хладне леје и мања стаклена башта.

Све површине у изложбеном и економско-производном делу морају биће снабдевене адекватним системом за заливање, а објекти и целине у оквиру комплекса обележени таблама, уз опцију електронског водича путем QR код система. Комплекс ће бити прилагођен особама с инвалидитетом и родитељима с децом.

Ј. Вукашиновић

 

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести