Ишао је тамо где нико није смео! ПОГИНУО ФЕЛИКС БАУМГАРТНЕР: Скочио са ивице свемира, ишао до саме границе људских могућности
Чувени екстремни спортиста, Феликс Баумгартнер погинуо је данас на италијанској обали Јадранског мора у несрећи на параглајдингу, пренела је италијанска државна телевизија РАИ.
Несрећа се догодила у поподневним сатима, у близини места Порто Сант’Елпидио на јадранској обали. Према наводима италијанских медија, Баумгартнер је око 16 часова изгубио контролу над параглајдером, наводно услед здравствених проблема током лета. Летелица је затим пала директно у базен једног хотела, а ударац је био смртоносан.
Хитне службе су брзо стигле на место несреће, али нажалост, легендарни Аустријанац је преминуо на лицу места. У инциденту је лакше повређена и једна млада жена која се налазила у близини места пада. Њено здравствено стање још увек није у потпуности познато, а локалне власти покренуле су истрагу како би расветлиле све околности трагедије.
Посебно језив тон целој причи даје објава коју је Баумгартнер поделио само два сата пре несреће, на свом Инстаграм налогу. На фотографији са места полетања написао је кратку поруку.
– "Превише ветра".
Памтићемо га као некога ко је померао све границе и ишао тамо где нико није смео. Аустријски екстремни спортиста, падобранац и "бејс џампер", најпознатији је по спектакуларном скоку из стратосфере 14. октобра 2012. године, којим је поставио више светских рекорда и оставио неизбрисив траг у историји екстремних спортова и људске храбрости.
Рођен 20. априла 1969. године у Салцбургу, у Аустрији, Феликс је од детињства био фасциниран летењем и висинама. Током своје каријере специјализовао се за скокове са високо позиционираних објеката, укључујући зграде, мостове и литице, што га је учинило једном од кључних фигура у свету "бејс џампинга" – спорта који подразумева скакање са фиксних тачака уз коришћење падобрана.
Његов најчувенији подвиг догодио се у оквиру пројекта "Ред Булл Стратос", када је из капсуле подигнуте балоном на висину од 39.045 метара изнад површине Земље – практично из границе свемира – скочио назад на планету. Током тог слободног пада:
- пробио је звучни зид, достижући брзину од 1.357,6 км/х
- поставио је тадашњи рекорд у највишој висини скока падобраном,
- извео најдужи слободни пад (4 минута и 19 секунди), пре него што је отворио падобран.
Овај скок није био само медијски спектакл, већ и научни експеримент. Пројектом су прикупљени драгоцени подаци за развој безбедносне опреме за астронауте и пилоте, а Феликсов подвиг инспирисао је генерације истраживача, спортиста и визионара.
Након скока, Баумгартнер се повукао из активног бављења екстремним спортовима, али је остао присутан у јавности кроз хуманитарни рад, документарне емисије и јавне наступе.