Апатинска марина сигурна наутичарска лука

АПАТИН: Мада се Србија већ деценијама исцрпљује у изградњи гласовитог Коридора 10, о другом паневропском путном правцу, Коридору 7, јако се мало прича, што је чудно с обзиром на то да овај коридор дуг преко 2300 километара већ вековима постоји, ту, нама пред носом.
д
Фото: Dnevnik.rs

Наравно, реч је о Дунаву, а сваком речном морнару који се запути низводно добродошлицу у нашу земљу пожеле обале крај Бездана, али и оне са којих на велику реку гледа Апатин и његова марина намењена „малим” наутичарима.

Марина која је као таква једина категорозована у Србији, квалитетом услуга које пружа наутичарима, заслужује три звездице, па је по једногласној оцени засигурно најбоља и најсавременија марина у Србији. Изграђена по шведском систему понтона од пливајућег бетона и смештена у једном од рукаваца, тачније дунавских залива, апатинска марина представља сигурну наутичарску луку, али и ништа мање безбедан зимовник за чамце и мање јахте оних који дунавски северац замене за удобност својих домова.

- Марина располаже са 370 везова и сваки од њих има прикључак на струју, али располаже и простором од 2.500 квадратних метара за лагеровање пловила на сувом - каже Љиљана Крец, директорка марине у Апатину, не без разлога поносна на фирму којој се налази на челу, пошто су тренутно сви везови попуњени, па се већ кују планови и за њихово даље проширење.

Наутичари који овде укотве своје чамце или јахте, могу да рачунају на даноноћно чување својих пловила током целе године, али и на смештај у једном од постојећих осам двокреветних студио-апартмана или уживање у аласким делицијама овог краја у ресторану који се налази у комплексу марине која располаже и са салоном за састанке и семинаре, 300 паркинг места за четвороточкаше, тоалетима, туш кабинама, ту је и бензинска пумпа…

- Прошле године апатинска марина је забалежила повећање броја ноћења и то за 55 одсто, а од укупног броја ноћења - 1.252, чак 736 односи се на стране туристе. Поред тога овде је пристало 109 страних јахти, претежно из Немачке, Мађарске, Холандије, Аустрије, Словеније….које су користиле услуге марине - каже Љиљана Крец. - Марина је значајна за нашу средину, јер посетиоцу искористе прилику па обиђу и сам град, у којем се упознају са овдашњим знаменитостима али и потроше свој новац, па је очигледно то и шанса за развој не само Апатина, већ и целог запада Бачке.

Изградња марине почела је пре 12 година, да би од 2013. било основано Јавно предузеће „Путничко пристаниште и марина Апатин”. Смештајне капацитете, поред „речних вукова”, користе и „сувоземни” туристи, а обе врсте туриста могу да искористе прилику и разгледају варош познату у земљи и свету и као српска престоница пива, и то са саме велике реке, тачније са палубе бродића који сваки викенд крстаре Дунавом, али и да плове у дунавским меандрима који чине фасцинантни свет Специјалног резервата природе Горње Подунавље, које је од прошле године уписано и у светску листу УНЕСКО-а резервата природе.

М. Миљеновић

 

Пројекат „Јавни интерес у Апатину” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести