Без канализације нема ни фабрике

ОБРОВАЦ: Обровац је од Бачке Паланке удаљен једва десетак километара, са скоро 3.000 становника спада у већа села ове локалне самоуправе.
д
Фото: Dnevnik.rs

Свако село, мада овде у јужној Бачкој личе једно на друго, има и своје специфичности. Обровац, на пример, жељно очекује почетак радова на изградњи сеоске канализације. - Наш приоритет био је и остао изградња канализације – рекао је за медије Симо Јандрић, председник Савета месне заједнице

Обровац. – Савет у претходном сазиву завршио је послове који су се односили на пројектну документацију, а исходовали су и грађевинске дозволе. Основни разлог што послови на изградњи канализације нису почели је недостатак финансијских средстава.

За изградњу једног крака канализације, која би ишла до овдашње индустријске зоне, стручњаци су грубо проценили да је потребно од 20 - 25 милиона динара, па послове на овом пројекту може да води само Општина. Завршетком канализације овде би могле да почну са радом и будуће фабрике, а то значи и нова радна места, чиме би се запослили млађи људи.

Фото: Dnevnik.rs

- Изградња канализације један је од услова за почетак рада неког производног погона – констатује Јандрић. – Обровац је једно од ретких места у бачкопаланачкој општини без било каквог производног погона, па би његово отварање како-тако поправило ситуацију у којој се налазе незапослени радници.


Школа од 1786. уз цркву

У историјским енциклопедијама пише да су Обровац основали Срби 1308. године, а да су га после Мохачке битке Турци запалили. Православна црква изграђена је 1782. године, а школа отворена 1786. године. Историчари су у Летопису Црквене општине Обровац, нашли, између осталог и запис у коме се наводи да се стара црква налазила на букинској страни (данашње Младеново) – локалитет Кленовац – Црквине. Службовали су овде, између осталих свештеника, парох Филип Панић и јереј Јован Петровић. Они су оставили важан запис о локацији старе цркве и насељу Обровац, а тврди се да је за време њиховог службовања почела са радом школа. Записано је да када је изграђена нова црква, Обровац  имао 900 становника, 1.100 јутара ораница, а 3.000 хектара ливада, пашњака и шуме. Забележено је и да је у периоду од 1804-1836. године црква животописана и да су на звоник подигнута звона.


И у овом селу пре пар година бригу о комуналним делатностима преузело је од месне заједнице општинско Јавно комунално предузеће „Комуналпројект“и Обровчани су, углавном задовољни услугама ове фирме, али је и даље присутан проблем дивљих депонија и одлагања анималног отпада.

- Све до сада предузете мере на уклањању дивљих депонија нису дале задовољавајуће резултате – оцењује председник Савета МЗ. – По мом мишљењу решење, пре свега, треба тражити у проналажењу криваца, а потом изрицању казни, али знатно већих од досадашњих. Ако се то не уради може се десити да проблеми са анималним отпадом и дивљим депонијама буду још већи.

У овом селу кажу да код њих није толикио присутан проблем смањења броја становника. Веле да их храбри податак да број ученика у овдашњој Основној школи „Жарко Зрењанин“ не бележи значајнији пад. Годинама ову школу похађа око 250 ђака, а тренутно их је 232. Ове школске године уписано је у Обровцу 32 предшколца. У овом селу очекују да ће радови на „Северном краку“ гасификације бити завршени током идуће јесени, а тиме би заинтересовани мештани током идуће зиме могли своје домове да греју на природни гас.

Обровац има Здравствену амбуланту, КУД „Светозар Марковић, Фудбалски клуб „Борац 46“, а велик број мештана, омладине и деце укључен је у рад. Обровачка православна црква посвећена је Светом великомученику Пантелејмону, а слави се 9. августа када у село дођу бројни гости, па и Обровчани који су отишли у градове, или у иностранство.Дођу, посете родбину, старе домове, гробље...

М. Суџум

 

Пројекат „Фокус на Бачку Паланку” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести