„Чешка беседа” у Крушчици траје дуже од века

КРУШЧИЦА: Удружење грађана „Чешка беседа Крушчица” постоји већ 101 годину, те представља најстарије чешко удружење на територији Војводине.
Л. Радловачки / приватна архива
Фото: Л. Радловачки / приватна архива

Осим тога, познати су и по традиционалној манифестацији „Лепота различитости” која је ове године одржана по десети пут, а љубитељима фолклора представиће се на „Јасеновачком Октобар Фесту 2022” који ће се одржати у суботу, 8. октобра.

Иначе, „Чешка беседа” у понуди има фолклорну секцију за млађу и старију групу, као и певачко друштво, док свеукупно броји око 60 чланова. Некада су имали и аматерско позоришно друштво које је функционисало неких 40 година, али како је у локалној осмолетки укинута настава на чешком језику, некако је и позориште почело да се гаси.

- Понекад радимо неку позоришну представу, али све зависи од учитеља којег добијемо, па да ли је спреман за такав ангажман или не – каже председник Удружења „Чешка беседа” Јозеф Ировић, чије презиме звучи српски али је пореклом чешко и некад је било Ировец. – Са регистрацијом Националног савета чешке националне мањине посрећило нам се да се чешки језик поново постепено уведе у школски програм, па је тако већ 11. година како имамо чешки језик са елементима културе. Важно нам је то јер смо ми ипак удружење које се бавим очувањем и неговањем културе и традиције, иако од свих чланова најмање има Чеха.

Фото: Л. Радловачки / приватна архива/Јозеф Ировић

Без обзира на националну припадност чланова, циљ „Чешке беседе” је да кроз фолклор представи разне игре – чешке, мађарске, румунске, српске, банатске... Свакако је Чесима, кад оду код њих на фестивале, занимљивије да виде игре са наших простора.

- Задовољан сам одзивом деце и младих, видим да их све ово интересује, али им и пружа могућност да бесплатно путују кад год идемо на неке фестивале. С друге стране, деца ни немају чиме друго да се баве у селу, јер су сви клубови и спортови у Белој Цркви – наводи Ировић, додајући да је њему најлепша и најзначајнија прилика да види како реагују људи широм света, који се професионално баве фолклором, све то показују на престижним међународним фестивалима ван Србије.

Фото: Л. Радловачки / приватна архива

Када је реч о ношњама, и ту се крије интересантна прича.

- Ношње смо правили тако што смо скидали идеје са неких слика, па смо пре неколико година успели да на неком чешком порталу скупимо новац за шивење. Материјале смо куповали у Чешкој, баш онај који се тамо и користи у овакве намене, али су наше ношње потпуно различите, нису исте ни са једним крајем у Чешкој. Такође, наше имају извезену и крушку јер је Крушчица добила назив по крушци, што је наш стилизован знак. Тако да, ношње су делом шивене у Чешкој, а после су завршаване овде – прича наш саговорник.

„Чешка беседа” се финансира из различитих извора – највише преко Министарства иностраних послова Чешке Републике, али и из буyета Општине Бела Црква, као и преко пројеката Министарства културе и Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.

Л. Радловачки

Пројекат „Јавни интерес у Белој Цркви” реализује „ДВП Продукција” а суфинансира Општина Бела Црква. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести