Дневник на Данима лудаје: Пали рекорди најтеже бундеве и најдуже тикве (фото)

На 34. „Данима лудаје“ у Кикинди, најзначајнијој туристичко-привредној манифестацији у северном Банату, потучени су сви досадашњи рекорди у узгоју бундева и тикава.
34. Dani ludaje/M. Mitrović
Фото: М. Митровић/Награђени на „Данима лудаје” у Кикинди

Шампионску најтежу бундеву однеговао је Душан Јанков из Чуруга, која је на ваги показала рекордних 639,5 килограма, чиме је надмашио рекорд Милана Деснице из Савиног Села који је 2014. године имао бундеву тешку 507 килограма.

Награду Јанкову за најтежу бундеву, пехар и 100.000 динара уручила је позната глумица Весна Чипчић, родом Кикинђанка. Другу награду од 60.000 динара освојио је Радован Закић из Кикинде за плод тежак 443,5 килограма, а трећа награда од 40.000 динара припала је Ружици Јанков из Чуруга, мајци шампиона Душана који је трећи пут тријумофовао са најтежом бундевом на „Данима лудаје“.

Фото: Pero Zubac presreo najtežu bundevu od 639 kilograma/M. Mitrović

- Било је веома узбуђујуће уузгајити овако велику бундеву и нимало лако. За узгајање оваквих бундева треба пуно времена, воље, знања и искуства. Па још мало и бог да те погледа, успех је потпун. За узгој бундева сезона је била добра, што су потврдили и други произвођачи тешких бундева и дугих тикава, јер су попрваили своје личне рекорде.  Практично, мало који произвођач је имао мању тежину него прошле сезоне, која је била неповољнија. Конкуренција је била јака, што се да и видети, па је било много разочарења и неочекиваног пласмана.То показује да сама величина бундеве не значи да је она и тешка, да кантар може да покаже већу тежину него што је очекивано, а на нечију несрећу и мању – објашњава Јанков., додајући да је бундева рекордне тежине тек упола лакша од најтеже узгојене у Белгији, те да треба још да се потруди да достигне најбоље резултате европских узгајивача.


Кикинда у знаку наранџастог

На овогодишњим „Данима лудаје“ у Кикинди, поново су потучени сви досадашњи рекорди у узгоју бундева и тикава, а произвођачи потврдђују да је ова сезона била идеална за узгој мега - бундева. Они најпосвећенији су се по 34. пут окупили у Кикинди и одмерили своје плодове, док су Кикинђани и њихови гости могли да уживају у једном од последњих лепих дана кроз богат програм који прати ову манифестацију сваке године. 


На тргу, од места где су се мериле бундеве и лудаје, најтежу рекордерку и пратњу до бине, срео је познати песник Пера Зубац. У узгоју yиновске рекордерке имају заслуге чланови породице Јанков, посебно Душанова мајка Ружица. У суштини, Душан као магистар пољопривредних наука, који више времена проводи у Новом Саду, поставља технологију производње, а мајка Ружица је задужена за фину негу усева.

Фото: Мерење најдужих тикава/М. Митровић

- Од постављања и наклијавања семена потребно је пет и по месеци да бундева достигне жељену величину и тежину, од почетка априла па док је не допремамо у Кикинду на „Дане лудаје“. Шампионска бундева је практично убрана у петак и у суботу допремљена на мерење. Физички, теже ју је било утоварити у Чуругу за транспорт, и овде у Кикинди истоварити и ставити на вагу за мерење, али је задовољство било итекако велико када смо видели колико тежи. Оно што је интересантно, у току најинтензивнијег развоја бундева добија на тежини по 15 килограма дневно, у септембру то пада на килограм до два дневно, тако да треба чекати задњи тренутак да се одсече са вреже, јер дешава се да килограм или два могу да пресуде у пласману, што је овог пута било између другог и трећег места – напоменуо је шампион и рекордер „Дана лудаје“ Душан Јанков.

Душанова мајка Ружица Јанков, просветна радница у пензији, додаје да је ту да помогне својој деци, сељачко је дете и зна јако пуно о паорлуку, па им пуно помаже и добро се сналази у нези бундева, иако је предавала математику.

- Поштујем сва Душанова стручна упутства у неги бундева, само што им не певам. Срећна сма због успеха који постижемо, јер се Душан потврђује и остварује своје снове ка магистар пољоприврендих наука. Успесима се радују и унуци Никола и Немања. Бундеве одгајамо на плацу поред наше породичне куће, улагања нису мала јер се бундеве узгајају у заштићеном простору. Обилазим и негујем бундеве сваког дана и уживам у томе – каже Ружица Јанков, чија бундева је заслужила пехар и новчану награду за треће место.

Рекорд је пао и у такмичењу за најдужу тикву, за коју је почасти понео Милан Вучен из Кикинде, за плод дуг 366 центиметара, што је надмашило рекорд прошлогодишње тикјве од 295 центиметара. Друго место припало је Дејани Красин из Кикинде за тикву дугу 352 центиметара, а трећепласирана је Дијана Вукадиновић из Земуна, супруга лањског рекордера Стевана Мартића, са тиквом од 322 центиметра.

- Ствар је у прихрани и заливању усева, ништа дурго – тврди Вучен. – Семе које се набави није толико битно, него је битно како ће се усев неговати, мора се водити рачуна да се тиквама и прича, онда брже напредују. Нисмо очекивали да ће бити толико дугачке, па нисмо обезбедили довољну висину стуба, због чега смо морали да је укопавамо око метар у земљу... Намеравамо да од Електродистрибуције тражимо једну расходовану бандеру, да преко ње достигнемо још бољи резултат.

Први пут на „Данима лудаје“ додељене су награде за карвинг, резбарење бундева. Прву награду освојио је Саша Малеш из Госпођинаца, друго место припало је Бранки Ристић из Новог Сада и треће Зорану Блажићу из Обреновца.

Кикинда је трећи дан у препознатљивом наранжастом дезену лудаја. Велики број посетилаца из наше земље и иностранства, уживао је у гурманлуцима на „Банатском доручку“, затим у „Гостињској соби“, али и разноврсном лепршавом разноврсном програму који су припремили домаћини. Незаобилазни, промотер и препознатљива маскота „Дана лудаје“ је Бранислав Цуцић Цуле, који увек плени својим штандом на градском тргу.

Своје умеће у справљању гурманлука и посластица приказале су жене из многобројних удружења са подручја Града Кикинде и околине. Драгана Ђурђевић, председница Удружења „Великоселке“ из Банатског Великог Села сматра да је ово једна од најбољих манифестација где се представљају са специјалитетима по старим рецептима. На 13. мини сајму предузетништва поздравио градоначелник Кикинде Павле Марков, наглашавајући важност развоја предузетништва.

Фото: 34. Дани лудаје у Кикинди/М. Митровић

- Сарадња између предузетника и града је значајна и мислим да смо у претходном периоду то и практично показали. Сарадња је на високом нивоу, јер смо гледали да усвајамо предлоге предузетника, о разним субвенцијама и разним видовима подршке и мислим да то полако али сигурно даје резултате, а и у наредном перидоу ћемо се бавити потребама предузетника – нагласио је Марков.

Текст и фото:  Милорад Митровић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести