„Дневник” у стогодишњем селу – Банатски Соколац

- Сваком је своје село мило, драго, има душу, па тако је и нама с Банатским Соколцем, он ми је у срцу, ту сам рођен и одрастао, ту су моји - прича нам домаћин села председник Савета Месне заједнице Јован Илић, који је један од ретких који је одлучио да се задржи у свом родном селу. - Увек може да буде боље, планирамо неке радове, и шта год можемо, ми ћемо урадити за наше село.
5
Фото: Дневник (В. Фифа)

Тако је у плану да се у неком тренутку асфалтирају поједине улице, да се изгради капела на гробљу, да ураде трим стазу у школском дворишту у које већ годинама предано улажу у спортске терене и безбедност оних који ту воле да проводе слободно време.

- Лети нам долазе млади и из околних места, играју одбојку на песку, па онда организујемо и турнире у фудбалу и одбојци - каже наш саговорник, додајући да се њих десетак младих, колико их и има у Соколцу, иначе окупљају у простријама Месне заједнице где играју стони тенис, карте и слично. - Млади углавном беже у веће градове као што су Нови Сад и Београд, а доста њих се преселило у Вршац и Пландиште. Ко оде из села, никад се не врати овде да живи...

Такав манир довео је до тога да у Соколцу, који је подељен на два дела - леви део села Чађавицу и десни део Јатаган - тренутно преспава свега 160 становника, основаца има можда петоро-шесторо и они иду у школу у Великој Греди. Али, ако ништа друго, зато има посла за сваког ко жели да ради.

- Наши мештани су углавном запослени по јавним предузећима или у кланици, али људи се овде претежно баве пољопривредом - наводи Илић. - Сточарство нам је у опадању, али будући да имамо добру земљу, пољопривредници узгајају соју, жито, кукуруз...

Фото: Дневник (В. Фифа)

Рапидно опадање броја становника довело је до тога да Банатски Соколац, који је некад имао три радње, сада остане на једној и „на климавим ногама”, јер власници немају рачуна да је држе. Амбуланта ради четири пута месечно, а апотеку никад нису ни имали. За дивно чудо, чак и две кафане, врло су успешно затворене. Све потребе које мештани имају, испуњавају у Пландишту, чија близина је и предност и мана.

- Нико од нас није размишљао у том правцу да ће нам село бити још мање. Ипак, човек се навикне и на то, јер не можеш ништа да промениш. Али, међусобно одлично функционишемо, лети правимо радне акције и баш се доста људи одазове да помогне - закључује млади Илић.    

Фото: Дневник (В. Фифа)

Уз мир и тишину лако је наћи смисао живота

- Ја имам с ким да се дружим и попијем јутарњу кафу, али већ мало даље кад идете, све је празно, или су у кућама матори људи који имају више од 80 година - каже нам мештанин Банатског Соколца Милан Недимовић, пензионер који је по струци био ветеринар.

И управо тај старосни просек у селу је оно што је највише допринело да село изгледа другачије него што је било. Млади су отишли, остали су матори, па ни нема неке даље филозофије.

- Искрено, не смета ми што идем у Пландиште, чак ми причињава задовољство да се мало прошетам - наставља Недимовић, уз ког је верни чувар матори четвороножни ловац Пенги. - Ја волим Соколац, ту сам рођен, ту сам одрастао. Има још увек друштва, није велико али је добро, како треба... Имам мир, тишину, онда и можеш да нађеш неки свој смисао за живот. И кад немам шта да радим, увек нађем себи неког посла да не бих дангубио.

Фото: Дневник (В. Фифа)

Боб Марли омиљени домаћин Банатског Соколца

Сад већ давне 2005. године у Банатском Соколцу настао је музички фестивал „Rock Village” који је ово сеоце сместило на светску туристичку мапу. Манифестацију је основао мештанин Мирко Миљуш, који је иначе почасни конзул Јамајке, а на идеју да подигне споменик јамајчанском реге музичару Роберту Бобу Марлију, дошао је четири године касније када је биста и подигнута у дворишту некадашње основне школе.

- Овај фестивал је донео посебну славу селу - каже председник Савета Јован Илић. - Како су године пролазиле, фестивал је растао и осети се да га нема већ две године, јако нам фали. Надамо се да ћемо ове године успети опет да га организујемо.

Леа Радловачки

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести