Домаћи и индијски радници праве школицу за децу у Бочару

У комплексу дворца Хертеленди, који ће ове године бити школица у природи за децу предшколског узраста и ону из нижих разреда основне школе, у току је градња алатнице, завршено је мерење и изливени су темељи, а гради се и објекат за рекреацију у другом делу дворишта.
д
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

У ту инвестицију Покрајинска влада је уложила 361 милион динара, а председник Покрајинске владе Игор Мировић недавно је озваничио почетак радова на обнови дворца и истакао да граде све оно што Војводина до сада није имала.

Председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић напоменуо је да им је обнова дворца највећа инвестиција 2019. и да је свакако значајна, не само за село Бочар већ и за читаву општину.

– Тренутно се ради унутрашњост велике зграде и то су последње информације које имам. Новац је обезбеђен за тај пројекат, остало је само да се ради – каже Максимовић. – Не ради се само реконструкција постојећих објеката већ се граде и нови – фискулутурна сала коју ће деца користити у случају лошег времена и током зимских месеци и комплетно се уређује цео тај простор. Реч је о плацу од хектар и по који ће садржати разне садржаје за децу, спортске терене, пешачке стазе. Радови су у току, завршена је сва процедура око папирологије и обезбеђене све потребне дозволе, документација је завршена и извођачи радова су на терену. Очекујемо да ће сви радови бити завршени до краја пролећа и од следеће школске године деца предшколског ураста и нижих разреда ће имати простор за боравак у природи, било да је у питању једнодневни излет или вишедневни боравак школице у природи.

Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Оживеће и само село

Председник општине Нови Бечеј Саша Максимовић каже да обнова дворца значи и буџету Општине, али још важније самом насељеном месту Бочар, које има око 1.200 становника и које ће добити нови живот, те овакав објекат неће дозволити да се село угаси.

– Отвара могућност и приватном сектору да се развије, уколико се направи смештај и за родитеље – каже председник општине Нови Бечеј.

Нови Бечеј, осим дворца Хертеленди, има још четири дворца, од којих је још један у власништву локалне самоуправе и није предмет реституције као остали, а то је дворац Карачоњи у Новом Милошеву, за који Општина такође има планове.


Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Извођач радова је фирма „Модулор“ из Београда, а грађевинска техничарка коју смо затекли на самом градилишту каже су урадили дупло крунско слагање бибер-црепа, што су, с изливањем темеља, најважнији радови који су завршени лане.

– Током зиме радићемо на унутрашњости дворца, а завршени су и радови на струји – каже грађевинска техничарка Александра Јанков, која је мајка троје деце из Бочара, а деца јој се играју одмах на фудбалском терену до Хертелендија, док је мама на послу.

Каже да много воли своје село, у које се вратила, и да јој је веома драго што се дворац обнавља, а прилика за посао у сопственом селу се створила таман на време када су деца мало порасла. Волела би да заживи пољопривреда у Бочару. – Имамо 15 радника на терену, од тога седам Индијаца, од којих само један говори енглески, међутим, комуникација не представља проблем, прича се на три језика – каже Александра Јанков.

Терен за рекреацију који се гради биће затворен, да би се деца могла рекреирати и у зимским условима.


Шта све има испод старих темеља

– Копање је завршено и где год смо копали темеље, свуда смо наишли на темељ. На месту где ће бити сала, знамо да је био магацин. Копали смо и машинама и ручно – каже Александра Јанков. – На метар и по дубине пронашли смо и поломљене порцеланске тањире, шољице, чинијице, које смо сачували. Сваки пут радници налазе нешто ново и донесу ми. Предмете смо нашли испод старих темеља и мислим да ћемо успети нешто да спојимо, неке ствари имају и жиг, остаци порцеланских фигурица, а нашли смо и вилицу неке велике животиње, не знамо које.


Индијски радник Дермиш Пател каже за наш лист да му се допада рад у Србији, има уговор о раду потписан на две године, а овде је већ годину. Радио је у Сремској Митровици, Суботици, Параћину, а сада и у Бочару.

– Ја сам из Мумбаја, који је велики град, наспрам чега је Бочар заиста јако мало место – каже Дермиш. – Храна је добра, сви кувамо, али највише једемо рибу и пилетину. У Сремској Митровици смо радили најдуже, пет месеци, и до сад је све у реду, без икаквих проблема.

Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Како смо чули, индијски радници долазе у Србију јер су код њих плате толико ниске (кажу чак долар за дан добију), те им је овде зарада изузетно добра и након двогодишњег рада у Србији, враћају се кући.

Полако стиже и материјал, а биће упослено још радника. Рок за завршетак радова је 270 дана.

Дворац из 19. века у стилу сецесије добиће и нове објекте, комплетно уређење 1,7 хектара дворишта, чиме ће оно бити проширено. Сам дворац има 2.190 квадрата, пројектом је планирана изградња смештајног павиљона површине 731 квадрат, објекат за рекреацију на 340 квадрата, али и 492 метра ограде.

– Биће урађен и пречистачи воде и отпадних вода, трафостанице, као и трим-стаза, фитнес на отвореном, терен за мали фудбал с травнатим делом, игралиште за децу на природној подлози, као и на тартану, амфитетар на отвореном, дакле уређење комплетног простора с озелењавањем и прикладним садржајима за децу – каже Саша Максимовић.

Маша Стакић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести