Домови културе као салашарски епицентри

СОМБОР: Овдашњи житељи који имају специфичне потребе познати су по доброј организованости и активизму, па се и локална самоуправа труди да у складу са тим пружи сваку врсту помоћи донекле специфичним удружењима грађана.
1
Фото: Град Сомбор

Њихове активности превазилазе, у Србији тако омиљен, вид грађанског транге-франге активизма који истински доноси бенефит само креаторима таквих НВО димних завеса. Тако су ових дана градоначелник Антонио Ратковић и његова заменица Љиљана Тица обишли просторије Удружења ратних и војних инвалида, градског Савеза глувих и наглувих али и Дом културе у Градини, где су у току радови на реконструкцији ових објеката, тиме доказујући под‌једнаку бригу и о приградским насељима градског подручја.

Током обиласка, градоначелник је истакао да је град у протеклом периоду инвестирао у ове објекте како би се додатно подржала удружења у њиховом раду и друштвени живот у приградском насељу. У просторијама Удружења ратних и војних инвалида уређена је унутрашњост објекта као и фасада, на просторијама Савеза глувих и наглувих у току су радови на уређењу фасаде, док се у Дому културе у Градини ради на реконструкцији велике сале и фасаде.

- Поред свих оних конкурса на којима је Град подржао ова удружења, као и подршке у куповини књига за децу ратних војних инвалида коју смо имали ове године, желели смо да још једном додатном подршком омогућимо боље услове за рад и да ова удружења схвате да у граду имају поузданог партнера који ће увек бити ту за њих, чиме се додатно наглашава значај који ово удружење и његови чланови имају у нашем друштву- поручио је градоначелник. 

Као групу салаша који се истичу по вредним домаћинима, али и по томе што их карактерише велики број младих који на њима остају проналазећи своју егзистенцију у пољопривреди, Ратковић је обишао и Градину, такозване „бокор салаше“ на самом ободу града.

- Радови на реконструкцији Дома културе у Градини су обављани у више фаза и коначно у овој години ћемо завршити целокупну планирану инвестицију. Оно што смо желели овом инвестицијом је да Дом културе у Градини буде центар дешавања како културног, тако и друштвеног живота, што је и био мотив да кренемо у реконструкцију не само у Градини, већ и у осталим салашарским насељима, јер желимо да се овде окупљају млади, деца, а наравно да има места и за старије- рекао је Ратковић, најављујући да ће се овај реконструисани простор, у светлу чињенице да се ради о пољопривредном крају, користити и за одржавање пољопривредних скупова и едукације за све оне који од аграра живе.

Градске челнике је посебно обрадовало што се овај Дом културе, иако још није био комплетно завршен, већ користио и тек се може замислити колико ће се користити у будућности. Уз сам објекат урађени су и спортски терени и садржај за децу. Поред Дома културе у Градини, радови су обављени и на реконструкцији крова и фасаде на Буковцу, урађена је у Чичовима реконструкција крова, такође у Милчићу, а планира се да у наредном периоду у више фаза буду уређени и остали домови културе, потврдио је градоначелник. 

Реконструкција Дома културе у Градини текла је кроз три фазе и мештани су исказали велико интересовање за његово коришћење, а Миро Пе-

тковић, члан Савета месне заједнице „Млаке“, којој припадају салаши у Градини, иначе и сам један од најузорнијих домаћина и произвођача млека, казао је да ће се у овом простору организовати дружења, културни програми, али и стручна предавања за пољопривреднике који живе у овом салашарском насељу.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести