Фолклор је више од игре

НОВИ КНЕЖЕВАЦ: Једанаести пут „Севернобанатске сусрете фолклорног стваралаштва“ приредило је Културно уметничко друштво „Тисађенђе“ из Новог Кнежевца.
ф
Фото: Dnevnik.rs

Манифестацију, коју је Национални савет мађарске националне мањине прогласио од посебног интереса за ову националну заједницу у Војводини, отворио је  подсекретар у Покрајинском секретаријату за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице АП Војводине Жолт Сакалаш, у присуству народног посланика у републичком парламенту Радована Јанчића, председнице Извршног одбора Националног савета мађарске националне мањине Анико Јерас, општинских челника Новог Кнежевца и публике.

Сакалаш је подсетио да је прошла деценија од првих сусрета фолклорног стваралаштва које је КУД „Тисађенђе“ уприличило 2009. године, те да је манифестација израсла у фестивалски, културни догађај првога реда који достојно представља богатство народне традиције у Банату.

- Свакако је реч о једном од најзначајнијих догађаја у Новом Кнежевцу и околини. Како је интеркултурарни дијалог између националних заједница у самој сржи фестивала, Покрајинска влада му пружа посебну подршку од почетка. Фолклор је увек био више од народне игре. Био је то начин да се упознају обичаји једнога народа. У игри и песми, у контакту са живописним ношњама, у доживљају различитих кореографија, учесници се узајамно упознају, зближавају, уче једни о другима и тако се, на колективном плану, само увећава богатство војвођанксе народне традиције - нагласио је Сакалаш.

Он је напоменуо да када је о појединачним судбинама реч, немојмо заборавити колико су сусрети на играма некада били важни да се човек спријатељи са човеком, да се неко загледа у некога, заљуби и заволи.

Фото: Dnevnik.rs

- Пристали смо на у многоме симулирана пријатељства на друштвеним мрежама, прихватили виртуална дурговања, а човек се од човека тако више удаљава него што му се приближава. Зато је важно да препознамо огромну социјалну вредност у нашим народним традицијама и да ту вредност прославимо у сусретима као што је овај. Фолклор је данас један од чувара чаролија и традиција које нестају пред нашим очима - предочио је Сакалаш, пожелевши да се сусрети ове врсте наставе, како и лепоту различитости поверену од предака пренели онима који ће доћи. Поред домаћина из КУД „Тисађенђе” које негује изворни фолклор Мађара, наступила су ансамбли Српског културног центра„Стеван Сремац“ из Сенте и културно уметничких друштава „Еђшег“ из Кикинде, „Романо лош“ и „Милан Ајваз“ из Српског Крстура, „Лудаш Маћи“ из Лудаша, „Вишљани“ из Остојићева, „Банат“ из Новог Кнежевца, „Др Гаврило Пекаровић“ из Банатског Аранђелова, „Дожа Ђерђ“ из Бајмока, „Романо дром“ из Торњоша, „Александрово“ из Суботице, као и гости из Кањиже, а међународни карактер фестивалу дали су ансамбли из Кишкунфелеђхазе (Мађарска) и Марошлудаша (Румунија).

Ансамбли су се са двадесетак кореографија представили играма Срба, Мађара, Румуна, Рома, Словака, Буњеваца и Пољака. Председница КУД „Тисађенђе” Магдалена Ковач каже да је код покретања ове манифестације и био циљ да буде међународног карактера, да се састају фолклорне групе припадника разних нација, да се међусобно упознају.

- Ако научимо и знамо да ценимо обичаје и традицију других народа, онда ћемо више знати да ценимо и своје. Ми смо вишенационална средина па као што је наша општина шароликог састава такав је и наш фолклор - каже Магдалена Ковач.    

Уз фолклорне наступе организована је и изложба ручних радова, наступили су малишани Предшколске установе „Срећно дете“ и оркестри народне музике, а вечерњу забаву младих употпунио је концерт групе „Воз“. Манифестација је организована под покровитељством Општине Нови Кнежевац, покрајинских секретаријата за културу и јавно информисање и за образовае, прописе, управу, националне мањине - националне заједнице, Националног савета мађарске националне мањине у Србији и Фондације „Бетлен Габор“ из Мађарске.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести