Гитариста Растко Маринковић одржао концерт у Зрењанину

Растко Маринковић, студент Универзитета за музику и сценске уметности из Беча, једног од најпрестижнијих светских државних факултета, наступио је ове недеље у концертној сали Музичке школе „Јосиф Маринковић“ у Зрењанину. Маринковић је на гитари извео чувене латиноамеричке композиције, дела композитора Хеитора Виља Лобоса, Астора Пјацоле и Хоакина Родрига, а улаз је био слободан.
gitara
Фото: pixabay.com

Растко Маринковић студира у главном граду Аустрије, у класи професорке Маргарите Гарсије Ескарпа, једне од најпознатијих светских гитаристкиња. Средњу музичку школу, на одсеку гитара, завршио је у класи професора Павла Кирћанског, а нижу у класи професора Огњена Цвекића.

-Концерт је одржан на моју иницијативу. Замишљено је да буде из два дела, од којих је први део био солистички, док је у другом уследио програм уз клавирску пратњу професорке Јелене Нинковић, једног од најбољих корепетитора са којима са сарађивао. Она је пратила разне инструменте, али је рекла да посебно ужива да прати мој програм који је базиран на фламенку. Овог пута сам извео једно од најпознатијих оркестарских дела за гитару, чији је композитор Хоакин Родриго. Било је то нешто несвакидашње, јер се овакви концерти углавном изводе на великим сценама и ретко се чују у Србији. Публика у Зрењанину до сада није имала прилике ово да чује уживо. У питању је нешто потпуно ново за наш град – изјавио је за “Дневник” Растко Маринковић, који се уједно захвалио Културном центру Зрењанина јер је обезебедио део средстава за трошкове.

Растко је студент друге године на чувеном бечком универзитету. Претходно је, преко другара који студира у аустријској престоници, ступио у контакт са професором Алваром Пијеријем, великим светским именом, до којег је изузетно тешко доћи. Професор је видео снимке Расткових наступа и заказао онлајн консултације. После припрема, млади уметник је положио пријемни испит и за годину дана савладао немачки језик, који му је до тада био потпуна непознаница.

-Велика је част школовати се на таквом универзитету, зато што смо увек у центру дешавања. Беч је главни град и једна од европских престоница културе. Велика светска имена предају на том универзитету и сваки професор има завидну каријеру – наводи Растко.

Као позитивну страну студирања на Универзитету за музику и сценске уметности наводи и то што се младим уметницима омогућава да наступају широм Европе.

-Већ сам имао наступе по Бечу, а када се вратим тамо, чекају ме још два. Наш универзитет је један велики прозор ка свету и пружа нам огромну шансу да се изградимо као врхунски солисти. На факултету свирамо са различитим ансамблима, а ја тренутно свирам у дуету са виолом – истиче наш саговорник.

Жељко Балабан

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести