Хитан смештај у породице уместо прихватилишта

СТАРА ПАЗОВА: Ове зиме Општина Стара Пазова је обезбедила 1.600 тона угља за социјално угрожене породице, како би им помогла у току хладних дана.
д
Фото: Општина Стара Пазова

У оквиру социјалне помоћи много је урађено и новца издвојено за стамбено збрињавање људи који нису имали свој кров над главом, тако да у општини Стара Пазова нема бескућника. У случају да се појаве, претежно са других територија, Центар за социјални рад их збрињава у оквиру услуге породичног смештаја.

Ургентно хранитељство и породични смештај су услуге које пружа Центар за социјални рад општине Стара Пазова, у случају хитног збрињавања деце или одраслих особа. Услуга се односи и на оне људе који имају кућу, али о њима нема ко да брине, како би се задовољиле њихове основне потребе.

Рада Жугић, директорка Центра за социјални рад каже да када добију информацију да се појавио бескућник на територији њихове општине, у оквиру услуге породичног смештаја, особу без дома смештају у одређене породице, које за то имају услова и регистроване су код Центра за пружање те услуге, али и у хранитељске породице.

- На нашу срећу, немамо бескућника. Како прихватилишта у Београду и Новом Саду нису у могућности да приме бескућнике са нашег терена, ми их смештамо у породице за то предвиђене - рекла је Жугић. – Локална самоуправа и председник општине Ђорђе Радиновић, кроз сарадњу са међународним организацијама, Црвеним крстом и Комесеријатом за избегла и расељена лица обезбедили су  станове прогнаним, избеглим и расељеним лицима, али и социјално угроженим.


Услуга за цео округ

Истраживања показују да је прихватилиште неопходно на нивоу сремског округа и према речима директорке Центра за социјални рад Раде Жугић, на томе ће се радити у наредном периоду.

- Прихватилиште нам је потребно за цео Срем, а налазило би се у Старој Пазови и то нам је један од планова за ову годину. У плану имамо и проширење Дневног боравка за особе са инвалидитетом и посебним потребама, који сада функционише до узраста од 27 година- каже Жугић и појашњава да је услуга неопходна и за старији узраст  јер родитељи немају где са децом, односно већ одраслим људима.


Кроз пројекат „Имам права на заштиту“ Центар је промовисао услугу породичног смештаја, која омогућава да старији људи који живе сами, остану у познатом окружењу. То је за њих јако важно, те се стари у мањим групама, примерено овој ситуацији, смештају и живе као у свом породичном окружењу, истиче директорка старопазовачког Центра за социјални рад.

За услугу породичног смештаја до сада се пријавило седам, осам породица, али према речима Раде Жугић, они имају и услугу смештаја у хранитељским породицама.

- Зависи од места до места, али трудимо се да услугу распространимо и имамо у свакој месној заједници, којих има десет на територији наше општине. Центар за социјални рад пружа још услуге помоћи у кући, која је била драгоцена у прошлој години и све време смо радили. Ту услугу финансира локална самоуправа, као и саветовалиште, које је такође јако важно и помогло је доста грађанима наше општине, поготово током затварања, када су били код куће, деца нису ишла у школу и нисмо имали пораст породичног насиља, без обзира на овакву ситуацију- истиче Жугић.

Општина Стара Пазова је радила и на решавању стамбеног питања избеглих и лица слабијег материјалног стања, те је прошле године кров над главом добило више од 200 породица. Председник општине Стара Пазова Ђорђе Радиновић рекао је да је 30 станова намењено људима избеглим из Босне и Херцеговине, Хрватске, те Косова и Метохије.

- Велики број људи се 90-их година доселио у Стару Пазову, између 25 и 30 хиљада људи. Део њих који се нису снашли, остао је без решеног стамбеног питања. Зато смо изградили у Старој Пазови 169 станова у Фрушкогорској улици, према Инђији, практично једно ново насеље. Овај пројекат је преко страних донатора вредан 2,5 милиона евра, помогла и општина Стара Пазова, а у наредном периоду корисници станова их могу откупити по повлашћеним ценама.

М. Стакић

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести