Издавање у закуп државне земље у кањишкој општини: Преостале уситњене лошије парцеле

КАЊИЖА: Одржан је трећи круг лицитације за давање у закуп државног земљишта на подручју кањишке општине.
13 kanjiza Kanjiza Licitacija drzavne zemlje IMG_20200213_100414
Фото: Dnevnik.rs

За лицитацију је понуђено 2.112 хектара државног земљишта са периодом закупа од једне до 15 година, а интересовање је било нешто веће него у прва два круга, јер је девет пољопривредних газдинстава узело у закуп 119 хектара. Слободно је остало 1.993 хектара, махом уситњених парцела неквалитетног земљишта у атару Мартоноша и Хоргоша. 

Стручна сарадница за пољопривреду и рурални развој Општинске управе Кањижа Валерија Салкаи Немеш каже да у кањишкој општини први пут одржан трећи круг лицитације, од када се државна земља даје у закуп на јавним лицитацијама, а у Србији је трећи круг лицитације организован у свега десетак општина. Она додаје да су такву директиву добили  од Управе за пољопривредно земљиште, пошто су сматрали да је остало доста неиздатог земљишта по основу права пречег закупа и по праву првенства.

После два круга лицитације као и ранијих година остало је доста слободних парцела, а показало се да је заинтересованост била већа него у првом и другом кругу, јер је девет газдинстава узело у закуп парцеле сврстане у 20 лицитационих јединица у атарима Кањиже, Орома и Хоргоша. 


Удружене комшије за баште

Динишко Фабиан из Новог Села у закуп је узео њиву од 3,5 хектара, не само за себе већ и за комшије из места. Он каже да ову парцелу за баште сваке године користе седам до девет комшија пензионера, а пошто једини у улици има регистровано пољопривредно газдинство постигли су такав договор.

Фото: Dnevnik.rs

- Има ту доста проблема и перипетија док се не прикупи новац за депозит за учешће на лицитацији, такође и после док се паре прикупе за аренду. Већином смо сви пензионери, а када се све поделимо између себе парцеле нису велике, а свако има потребе за баштом. Близу нам је, никоме то не штети, а нама пуно вреди - каже Фабиан.


- Верујем да су пољопривредна газдинства показали заинтересованост зато што смо смањили почетну цену аренде у односу на први круг лицитације за 40 посто, што је било примамљиво људима, такође и што се земљиште издаје у закуп на период од 15 година. Највише од излицитираних површина у трећем кругу је под ливадама и пашњацима. Годишњи закуп за ливаде прве класе је 60 евра по хектару, а за површине под пашњаицма који су треће класе је 40 евра по хектару - указује Валерија Салкаи Немеш..

Она напомиње да већина пољопривредног државног земљишта која није издата, остаје из године у годину у парлогу још од 2006. године. када се почело са давањем државне земље у закуп, јер нико никада није показао заинтересованост, а овог пута за неке парцеле су се нашли закупци због прихватљиве висине аренде и дружине закупа.

Фото: Валерија Салкаи Немеш, фото: Дневник

Иначе у првом кругу половином новембра прошле године од 2.127,8 хектара само четири газдинства узела су нешто више од 26 хектара, док је у другом кругу било 14 заинтересованих газдинстава за 29,2 хектара.   

За парцеле које нису издате ни после трећег круга, постоји могућност да их заинтересовани узму бесплатно на период од пет година, с тим да улажу у њихово чишћење. Заинтересовани могу поднети захтев Одељењу за привреду и локални економски развој Општинске управе Кањиже до завршетка израде годишњег програма коришћења пољоприврендог земљишта за 2020. годину. Након пет година они имају могућност да прудуже закуп до 25 година, али морају израдити елаборате за улагања у подизање дугогодишњих засада винове лозе или воћа или неку другу делатност у пољопривреди. У случају да продуже закуп плаћају 20 посто аренде од износа који се даје приликом редовне лицитације, а износ се постепено сваке године повећава највише до 60 посто од закупнине у редовном поступку.

Текст и Фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести