Кикинда: Запуштени глинокоп постаје оаза

КИКИНДА: После више од пола века обнавља се запуштени простор Баранђандске бање, некадашњег глинокопа на ободу кикиндског насеља Баранда на периферији града крај Мокринског гробља, захваљујући иницијативи Градске управе Кикинде, да се некадашњи копови уредили и било што више водених површина крај града који нема реку.
бања
Фото: Dnevnik.rs

Градоначелник Кикинде Павле Марков указује да овај део града у ранијем периоду није довољно одржаван, те да се није ни знало да има толико воде у некадашњем глинокопу.

„Копови и бање којих има око Кикинде у прилично су лошем стању, заборављени и запуштени. Глинокоп који се тренутно уређује је био зарастао и у њему је било легло комараца и извор заразе“, указао је приликом обиласка радова градоначелник Марков.

За уређење Барандске бање средства у износу од непуна четири милиона динара су добијена на конкурсу Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај АП Војводине, а према речима Маркова имају договор да се улагање настави. Он наглашава да Покрајинска влада из месеца у месец обезбеђује средства за активности у Кикинди, што је драстична промена у односу на ранији период.

Покрајинска влада из месеца у месец обезбеђује средства за активности у Кикинди, што је драстична промена у односу на ранији период

Извођач радова на уређењу Барандске бање је Водопривредно предузеће „Горњи Банат“ из Кикинде. Простор који се уређује је површине 2,5 хектара, а претпоставка је да се земља са овог локалитета за изградњу кућа вадила пре једног века и у каснијем периоду.

Директор „Горњег Баната“ Драган Фелбаб објашњава да је у првој фази уређења тарупирано растиње, направљена обала и обављено је измуљавање воде. Дубина копа је 70 до 80 центиметара, а ниво воденог огледала зависи од подземних вода. Најављује се да ће локална самоуправа Кикинде конкурисати за средства за наставак радова, како би Барањска бања била потпуно уређена у зелену оазу.

„Ако желимо да добијемо језеро са шеталиштем и стазама за трчање, оно мора да се среди, а потом и редовно одржава. Ми смо у претходном периоду у Кикинди и околини, па и у другим општинама рекултивисали сличне депресије“,  каже Фелбаб.

М. Митровић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести