Кикинђани осветлали образ током двомесечног трајања короне

КИКИНДА: Успешно смо успели да се изборимо са свим изазовима које је током претходна два месеца наметнула пандемија вируса корона - оцена је команданта Штаба за ванредне ситуације Кикинде и градоначелника Павла Маркова, након последњег састанка Штаба за ванредне ситуације.
1
Фото: Народна библиотека „Јован Поповић“ у Кикинди као и друге установе, отворила врата

Захваљујући доброј и правовременој организацији и мерама које су на нивоу државе најпре уведене у Кикинди, све надлежне службе храбро су се носиле за епидемијом Ковид- 19, констатовано је на састанку Штаба.

Свим службама у Кикинди координирао је градски Штаб за ванредне ситуације.

- Током кризног периода потрошили смо за дезинфекцију града и околних села око милион литара дезинфекционих  средстава. Поделили смо скоро 9.000 пакета које је држава наменила пензионерима са најнижим примањима. Наши волонтери обавили су 4.000 интервенција на терену, које су подразумевале испоруку животних намирница, лекова и осталих потрепштина старим лицима. Само кроз ове бројке може да се закључи шта је урађено током ванредног стања и епидемије вируса корона - рекао је Марков.

Он је похвалио медицинске раднике и припаднике свих јавних служби, пре свих Завод за јавно здравље.

- Комуникација са стручњацима ове установе била је континуирана, професионална, али и што је посебно значајно, људска. Изузетан посао урадили су здравствени радници Опште болнице и Дома здравља, Полицијска управа Кикинда и Секретаријата за заштиту животне средине, али и за инспекцијске послове и друштвене делатности. Допринос наших пољопривредника у дезинфекцији такође је био од немерљивог значаја - навео је Марков.

Фото: Павле Марков

Градоначелник је додао да је свакодневно суграђанима на располагању било педесетак волонтера, али је број оних који су се пријавили био четири пута већи. Он је најавио да ће ускоро јавно захвалити свима који су допринели да Кикинда што безболније преброди здравствену кризу.

Уз поштовање мера заштите од инфекције коронавирусом, у Кикинди која је била прво веће жариште од почетка епидемије, раде јавне службе, образовне установе, културне и друге и институције. Шалтери Полицијске управе Кикинда поново су доступни грађанима, ради прибављања личних и других докумената, као и обављања других послова, при чему се неке могу обављати и електронским путем, без доласка на шалтере.  

После двомесечне паузе од понедељка је почела са радом Предшколска установа „Драгољуб Удицки“ тако што су за малишане отворена три вртића. Од градских децу прихватају вртићи „Плави чуперак“ и „Мики“ у Микронасељу, док од сеоских отворен је само вртић „Невен“ у Мокрину.

Према речима директорке ПУ „Драгољуб Удицки“ Светлане Милић, иако се располагало са подацима да ће се примити 176 деце, рад је обновљен да укупно 90 малишана, уз ригорозно примењивање свих прописаних хигијенских и здравствених мера.

Родитељи приликом довођења деце не улазе у вртиће, него само до главних врата, деца пролазе кроз дезобаријеру и од стране медицинске сестре обавља се тријажа, пре свега мерењем температуре, дезинфикују се руке деце и њихови ранчеви. Појачана је дезинфекција објеката која се обавља на сваких сат времена.

За продужени боравак деце нижих разреда у основним школама није било веће заинтересованости и користи га само седморо ђака. Боравак је организован у школама „Ђура Јакшић“, „Јован Поповић“ и „Вук Караyић“ у Кикинди и „Славко Родић“ у Банатском Великом Селу. 


Путује само ко мора

У аутобусима кикиндског ЈП „Аутопревоз“ од поновног увођења међумесних полазака за Нови Сад, Београд и Суботицу, број путника је скроман, испод сваког просека, док је нешто више путника на приградским линијама до околних села. Линије ка селима су сведене на нешто мање од половине полазака.

У „Аутопревозу“ процењују да за сада нема потребе за већим бројем полазака ка Београду, Новом Саду и Суботици, јер путују само они који баш морају, па се дешава да се у аутобусима вози само по неколико путника.


После укидања ванредног стања прорадиле су и установе културе. У згради Курије од уторка је за посетиоце отворен Народни музеј од 10 до 18 сати, али сви посетиоци су у обавези да носе маске и рукавице и приликом доласка прођу кроз дезобаријеру. У галерији истовремено не може да буде више од пет посетилаца, а у простору сталне музејске поставке највише 20. Поново је доступно од 10 до 16 сати и здање Суваче јединог сачуваног млина на коњски погон у Србији, где такође важе иста правила као и за остале установе културе, а у исто време могу ући највише два посетиоца.

Приградски саобраћај је тако организован да прати смене радника, јер највише је путника што путују у Кикинду на радна места, а мањи је број оних који у град иду да обаве неодложне послове.

Народна библиотека „Јован Поповић“ од почетка ове недеље ради од 8 до 20 сати, а рад је прилагођен актуелној ситуацији. Обавезоно је ношење маски и рукавица и поштовања физичке дистанце. Инфо пултови се и даље налазе на улазима зграде, где читаоци остављају књиге и узимају нове. Библиотека је до 30. јуна продужила рок за слање радова на расписани конкурс за књижевну награду „Ђура Ђуканов“, као и за конкурс за трејлер за књигу.

М. Митровић

Фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести