КОМЕМОРАЦИЈА У КИКИНДИ Дан сећања на страдале Јевреје

КИКИНДА: Дан сећања на више од 300 кикиндских Јевреја страдалих од фашиста, обележен је полагањем венаца на споменик.
д
Фото: Град Кикинда

Пре 77 година Јевреји из Кикинде су депортовани у логоре смрти и готово сви били жртве холокауста. Сенима недужно настрадалих људи поклонили су се представници локалне самоуправе, Јеврејских општина Србије и Градског одбора СУБНОР-а. Погром Јевреја у Кикинди је почео у ноћи између 14. и 15. августа 1941. године. Већина депортованих је до 1942. године страдала у логорима на Бањици и Старом сајмишту у Београду. Од 330 кикиндских Јевреја, холокауст и Други светски рат је преживело само њих једанаесторо:

- Невиђена мржња према Јеврејима настала је доласком нациста на власт. Довољно је само споменути Аушвиц, Треблинку и Дахау. На просторима бивше Југославије највећа стратишта су Јасеновац и Старо сајмиште. Јевреји су десетковани и на овом простору. Налазимо се на месту које опомиње и које је веомо важно за Јеврејску општину Кикинда - поручио је професор историје Лазар Демић.

Председница Јеврејске општине Кикинда Невена Кнежевић навела је да ово удружење има 36 чланова и да са посебним осећањима обележавају овај дан али и цео август.

Фото: Град Кикинда

- У целој Војводини су током августа обављене депортације наших сународника у логоре смрти. Покушавамо да едукујемо ширу јавност, тако што обележавамо све празнике и комеморативне скупове, уз жељу да се чује за нас да и ми постојимо – рекла је Кнежевић.

Крајем 19. и почетком 20. века, када је Кикинда доживљавала привредни и културни преображај, утицај Јевреја био је веома видљив. Нажалост, окупација Југославије је и за кикиндске Јевреје значила почетак страдања.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести