Крушковача „Варађанка” најбоља међу 740 ракија

СТАРА МОРАВИЦА: На традиционалној међународној ракијади и гастрофестивалу који су осми пут приредили Културни центар „Ади Ендре“ и Удружење воћара и виноградара „Ризлинг“ из Старе Моравице, према оцени стручног жирија, у конкуренцији 740 ракија произвођача из шест земаља, за најбољу ракију проглашена је крушковача Зорана Варађанина из Бајмока, коме је припао победнички пехар.
2
Фото: Приватна архива

Пехар за друго место за шљивовицу освојио је Акош Буш из Сенте, док је пехар за треће место за лозовачу припао Николи Стојнићу из Земуна. Тројици најбољих произвођача ракије, пехаре организатора из Старе Моравице добили су и почасти за најбоље ракије у својим категоријама. Иначе, реномирани чланови жирија су били витезови ракије из Првог витешког реда ракије у Србији из Сенте, оцењивачи из других крајева Србије и гости из Мађарске, а награде су додељене у 16 категорија природних ракија из малих дестилерија.  

– Поносни смо на квалитет ракије који постижемо, захваљујући преданом породичном труду који нам је за преко две деценије бављења воћарством и печењем ракије, постало више од хобија – задовољан је освојеним признањима Зоран Варађанин из Бајмока. - Заједно са супругом Снежаном и фамилијом негујемо воћњак на два и по хектара, а воће које не успевамо да продамо заврши у квалитетним ракијама или воћним винима. Прошла сезона није била баш најповољнија за наш воћњак јер су прво мразеви и после суша умањили род, па на једном хектару под бресквама нисмо имали шта да беремо. Од десетак врста ракије које печемо, из лањске продукције изузетано квалитетом се као шампионска издвојила крушковача „Варађанка“, а позлатила се и ракија од зове. Волим да квалитет ракије проверам на домаћим и међународним фестивалима, јер је то најбољи начин да се учинак упореди са другим произвођачима, а фестивал у Старој Моравици је израстао у један од најмасовнијих у Србији.

Највише такмичарских узорака било је у категорији шљивовице, чак 120, где се најбољом показала капљица коју је испекао Сенћанин Акош Буш, али су златне медаље освојиле и оне које је испекло још десет произвођача, па је шампионски пехар завредио и Милојко Лазић из Песка.

Акош Буш је имао и најбољу вишњевачу. У осталим категоријама шампионске пехаре освојили су код јабуковачу Денис Валковић из Хоргоша, за кајсијевачу Иван Дулић из Суботице, за дуњевачу Зоран Новаковић из Доње Трнаве, за трешњевачу Ибоља Фекете из Бачке Тополе, за Виљамовку Томислав Јаковчевић из Суботице, за бресковачу Роберт Индрих из Батасека (Мађарска), за комовицу Душан Мрђа из Старе Моравице и за мешану ракију од јабука, дуња и крушака Иштван Башкош из Старе Моравице. Признања у категорији посебних дестилата припала су Јожефу Муту из Бате (Мађарска) за вињак од кадарке и Јожефу Јанушку из Старе Моравице за ликер од смокава.

За најбољу ракију из Старе Моравице проглашена је шљивовивица Ласла Гуљаша, која се позлатила са максималним бројем од 20 бодова. Признања за најуспешнијег произвођача из Србије добио је Јожеф Јанушко из Старе Моравице и за најуспешнијег из Мађарске Јожеф Мут из Бате, који је имао и највише узорака ракије на фестивалу. Као најуспешнија жена произвођач ракије награђена је Габриела Козман из Словачке, а посебне награде припале су још дестилерија „Бајаи Палинка“ и Габору Олдалу из Мађарске. 

М. Митровић

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести