НЕГОВАЊЕ ОБИЧАЈА У Србобрану препознатљиви по ЖЕТВЕНОЈ СВЕЧАНОСТИ

СРБОБРАН: Клуб за неговање традиција и обичаја свих народа и народности Војводине основан је у фебруару 1996. године, када су направили и прву Жетвену свечаност, по којој су и данас познати.
Дневник/С. Шушњевић
Фото: Дневник/С. Шушњевић

Према речима чланице председништва Клуба Ибоје Форкач, традиционална жетва ће бити ове године организована 26. пут, а најављена је за 8. јули.

– Тада нам дођу гости из целе Војводине и из Мађарске, формирамо жетвене групе, а свака броји од три до пет чланова – рекла је за „Дневник” Форкач. – Заједно се сви упутимо на поље, групе изађу на своје мале додељене парцеле и иде кошња. Сваке године светимо хлеб пре ручка, а иначе кувамо за све присутне, па смо тако прошле године припремили оброк за око 1.000 људи. Цела манифестација обогаћена је  културно – уметничким програмом.

Како каже, у Клубу највише негују традиције, преко старих заната и обичаја. Имају фолклорне групе у којима играју сви узрасти, од вртићког па до ветерана. Такође имају дечји хор и хор за одрасле. Све то раде не би ли очували традицију целог мађарског региона.

Фото: Дневник/С. Шушњевић

– Још 1997. године је кренуо први зимски табор старих заната и траје до данас, када се више дана организују радионице за децу, на којима уче да хеклају, везу и слично– прича наша саговорница. – Сваког дана окупимо око 80 деце која уче старе занате. Ове године ћемо табор организовати на лето, јер нам је председница Клуба било оправдано одсутна.

Осим хеклања и веза, жене раде и технику низања ђердана, плетење корпи, али и квилинг технику. Уз то су на једној од секција правили и медењаке.

– Ношње имамо и кецеље сами радимо, али нисмо могли да нађемо србобранску ношњу, па користимо оне из околине Војводине – казала је Форкач. – Што се тиче наших радова, нису на продају, али смо присутни на свим манифестацијама које се организују у Војводини, а тичу се наше делатности, а иначе смо освојиле и бројна признања за наш ручни рад. Пошто не продајемо своје радовер, финансирамо се преко општинсих и покрајинских конкурса, на које редовно аплицирамо. Када се плаћају неки путни трошкови, нас је стотињак чланова, па се из свог џепа саберемо.

Што се тиче обичаја, Ибоја каже да негују традиционални србобрански усршњи обичај чувања Исусовог гроба. Ту се укључе деца из глумачке групе, коју чине старији основношлколци и средњошколци.

– Лепо сарађујемо са Католичком црквом, па смо и сад за Ускрс имали тродневно чување гробља, када се од Великог петка до недеље дечаци обуку у ношње са сабљом и глуме христову војску – истакла је чланица Клуба. Ноћу су ипак деца код куће, али већ ујутру се враћају на своја места. Када је миса, слушају је са девојчицама, које се такође обуку у ношње за те прилике

Глумачка група је, каже, препознатљива и по представи коју одиграју за Божић одиграју представу о рођењу Исусовом.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести