Нове униформе за добровољне ватрогасце из Жабља

ЖАБАЉ: Добровољни ватрогасци из општине Жабаљ добили су нове униформе, које су им свечано додељене у згради локалне самоуправе.
1
Фото: Dnevnik.rs

Опрему је финансирала Покрајинска влада, са укупним износом од око 35 милиона динара, за Ватрогасни савез Војводине. Укупно је додељено скоро 1.300 униформи, за 86 војвођанских ватрогасних друштава. Са територије општине Жабаљ на конкурсу су учествовала три друштва – Чуруг, Ђурђево и Госпођинци, а добили су укупно 45 комплета, за свако друштво по 15. Општина Жабаљ издвојила је 250.000 динара, за трошкове пдв. Ватрогасци су добили нове јакне, панталоне, ципеле, каишеве, мајице и качкете.

Председник Ватрогасног савеза Војводине и уједно председник Ватрогасног савеза општине Жабаљ Синиша Шавија истакао је да је сарадња са локалном самоуправом увек била на завидном нивоу и да је сигуран да ће тако бити и даље, зарад што бољег функционисања ватрогасаца, у циљу помоћи грађанима општине.

„Имамо намеру да ускоро набавимо једно возило за ДВД Чуруг, јер је Чуруг најудаљенији од ватрогасно-спасилачког одељења у Жабљу, за разлику од осталих места у општини, која су много ближе. Извршили смо и подмлађивање екипа, највише је младих људи, а они који су старији од 65 година нису више активни у оперативној јединици“, каже Шавија.

Током ванредног стања, добровољци су имали посла, нарочито кад је у питању дезинфекција јавних површина, јавних установа и објеката попут продавница, које су биле најпрометније. Са територије Војводине одазвало се више од 1.500 ватрогасаца за волонтирање, од којих 24 из општине Жабаљ.

Двадесетседмогодишњи ватрогасац из Ђурђева Милош Малеш већ пет година  помаже суграђанима, тврдећи да је најлепши осећај кад неком помогнеш.

„Највећа мотивација је то што сам на располагању да помогнем мојим Ђурђевчанима, било да је у питању пожар или нешто друго, попут свакодневне дезинфекције, да сачувамо здравље, што смо радили током ванредног стања“, прича млади ватрогасац, истичући да постоји и онај тежи део посла, а то је кад има жртава или кад људи остану без свог дома. „Кад се деси пожар, људи углавном зову број 193, а то су ватрогасци у Београду, па је потребно више времена док информација не дође до нас. Било би добро да свако зна број телефона ватрогасне станице из Жабља и наших добровољних друштава и тако можемо одмах најбрже могуће да реагујемо“, подвлачи Малеш.

Фото: Dnevnik.rs

Ватрогасни савез општине Жабаљ чине добровољна ватрогасна друштва из Жабља, Чуруга, Ђурђева и Госпођинаца, која укупно имају 84 члана, од којих је 51 ватрогасац активан у оперативној јединици. Ватрогасци су се усагласили да су им нека од најлепших искустава екипна такмичења, на којима се друже, упознају са колегама, усавршавају своје вештине и стичу нове. Годишње учествују на два, три такмичења. До сад су обишли доста градова у Србији и како кажу, били су међу успешнијима.

Председник Скупштине општине Жабаљ Радован Чолић и члан Општинског већа за комуналне делатности Борис Плесковић поручили су ватрогасцима, приликом доделе, да ће им локална самоуправа, као и до сад, увек бити на располагању за сваку врсту подстицаја и помоћи.

М. Рашић

ФОТО: Б. Рашић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести