Нови еколошки пројекат бачкомоношторских удружења грађана

СОМБОР: Поред чињенице да слови за престоницу Заштићеног резервата природе „Горње Подунавље“, Бачки Моноштор и његови житељи се не заносе мишљу да се без њиховог личног активизма титула шампиона природног зеленила може задржати сама од себе.
d
Фото: Dnevnik.rs

Зато Бачкомоношторци и њихова бројна агилна удружења грађана годинама уназад предузимају велики број акција не би ли, не само сачували биодиверзитет своје средине, већ га и сачували од пошасти модерног времена, неконтролисаног гомилања отпада.

Са тим идејама, Бачкомоношторци су у пракси већ одржали неколико „методско-показних часова“ како се масовним рециклирањем одржава чистоћа животне средине, али и унапређују општи услови живота локалне заједнице захваљујући средствима прикупљеним рециклирањем ПЕТ амбалаже, стакла, алуминијумских конзерви, папира... Да се ради о стратешком приступу готово свих житеља овог села показује и започети најновији пројекат „Моја заједница, зелена заједница“ који реализује УГ „Подунав“ у партнерству са Удружењем грађана „Бодрог“, као и већ уобичејеној сарадњи са Месном заједницом Бачки Моноштор и УГ Викенд насеље Дондо. Циљ овог пројекта је да његови реализатори информишу своје сусељане о теми управљања отпадом, као и најзначајнијим међународним документима које је Србија потписала у тој области и Поглављу 27. Кроз овај пројекат предвиђене су бројне радионице, едукације и успостављање система раздвајања отпада на нивоу села, чему ће послужити опрема која је планирана пројектним активностима.

Наиме, Моношторци ће у центру села, поред већ постојећих посуда за одлагање ПЕТ амбалаже, стакла, места за одлагање лименки, аутомобилских гума, батерија, у наступајућем периоду имати могућност за одлагање папира, текстила и електронског отпада. Веома значајна је и набавка тракторске дробилице за грање, која ће у великој мери да смањи количине отпада који се често проналази на дивљим депонијама. Почетак реализације пројекта обележен је кроз пет радионица са децом, односно најмлађим Бачкомоношторцима на тему рециклаже, заштите животне средине и заштите природе, које су водиле Милена Августинов и Снежана Ковачевић, са ученицима нижих разреда сеоске Основне школе „22. октобар“.

Овај пројекат је део програма „Снажно зелено“ кога финансира Европска унија, а реализује Београдска отворена школа у сарадњи са Младим истраживачима Србије и Инжењерима заштите животне средине. Општи циљ пројекта је унапређење стања животне средине и квалитета живота мештана у локалној заједници што подразумева смањење количина отпада који завршава на дивљим депонијама, смањење количина комуналног отпада, чистију животну средину и природу, те додатна решења и могућности за поновну употребу секундарних сировина.

Текст и фото: М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести