О кућама за мигранте у Суботици нема расправе

СУБОТИЦА: Два одвојена предлога декларације којима се изражава противљење изградњи објеката за смештај миграната, Скупштини града Суботице поднеле су одборничке групе Савеза војвођанских Мађара и Покрета за грађанску Суботицу.
gradska kuca subotica susnjevic.JPG
Фото: Дневник (Слободан Шушњевић)

О њима се на данашњем заседању није расправљало, јер су подршком већине одборника, на предлог Српске напредне странке, скинуте са дневног реда.

Оба предлагача СВМ И ПЗГС траже да се заустави пројекат којим би се донацијама из Норвешке градили станови за мигрантске породице. Уз то СВМ тражи и да се затвори и постојеће прихватилиште.

Председник одборничке групе СНС Стеван Бакић појаснио је да су обе декларације неприхватљиве, јер су у супротности са политиком коју Влада Србије води у односу на постојећу мигрантску кризу. На Скупштини је изнет и податак да је сада у Прихватном центру у Суботици 98 миграната, а некада их је било више стотина. Са датим образложењем нису се сложили одборници СВМ, истичући, да је њихове захтеве потписало 3600 грађана за два дана.

Бивши градоначелник Јене Маглаи из ПЗГС изнео је да има других капацитета за смештај и да није потребно градити нове, сугеришући да уз такву вредност пројекта има места и за сумњу у корупцију.

Одговорио му је актуелни градоначелник Богдан Лабан, упозоравајући да говорницу не користи за изношење неистина.

"Треба да покажемо да смо део Европе, јер добро знамо шта су избегличке колоне и саосећамо са невољницима који на том путу пролазе и кроз нашу земљу. Међународна заједница је дала велики подршку Влади Србије у решавању питања миграционих токова", поручио је градоначелник Лабан.

Државни секретар др Ненад Иванишевић је појаснио да је пројекат градње део међудржавног споразума Владе Србије и Краљевине Норвешке, који је склопљен уз сагласност Канцеларије за сарадњу са Европском унијом.

"Реч је о томе да се шест породица, углавном мајки са децом, које се појаве као евентуални тражиоци азила, а којих је данас веома мало јер не желе да остану на територији Србије, током пројекта који траје 18 месеци сместе док се не заврши процедура", рекао је Иванишевић. Према његовим речима, по завршетку процедуре они би били смештени у један од пет центара за азил,  и не би живели овде.

После завршетка пројекта објекти ће бити дати на управљање Геронтолошком центру.

В. Х.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести