Општина Жабаљ препозната као апи-дестинација

ЧУРУГ: Конференција „Перспективе развоја пчеларства у Србији - синергија пчеларства и туризма“ одржана је у Чуругу, у организацији Удружења „Бачка пчела“ из Чуруга и Туристичке организације општине Жабаљ, а под покровитељством локалне самоуправе.
М. Рашић
Фото: М. Рашић

Догађај је отворио председник општине Урош Радановић, који је истакао да пчеларство у општини Жабаљ представља изузетно важну грану пољопривреде и туризма.

- Захваљујући пројекту „Пут меда и сира” многи пчелари из целе општине отворили су врата свог дома туристима, а пчеларски, односно апи-туризам привукао је многе посетиоце из целе земље, а и из региона, да дођу у нашу општину и уживају у њеним лепотама. Као и до сада, пчелари ће имати потпуну подршку локалне самоуправе - истакао је Радановић.

Директорка Туристичке организације општине Жабаљ Марија Чупић објаснила је у чему се огледа значај овог догађаја, како за пчеларе, тако и за целу општину.

- Позвали смо најбитније људе из света пчеларства, који иза себе имају огроман успех и одличне резултате у том послу. Драго нам је што су се сви одазвали нашем позиву и што смо имали прилику да чујемо које су то перспективе и даљи планови за развој пчеларства. Можемо да кажемо да смо први у Србији покренули апи-туризам, већ је доста уложено од стране локалне самоуправе, радићемо на томе да још више побољшамо услове за прихват туриста и да будемо препознати на туристичкој мапи Србије као апи-дестинација- подвукла је Чупи-

ћева.

Председник Удружења „Бачка пчела“ Слободан Пињо професионално се бави пчеларством више од 15 година, има око 250 кошница и каже да је улога пчелара да чувају природу.

- Једна од главних тема је све већа потреба за пчелињим производима, туриста је све више у нашој општини, а ми имамо озбиљан потенцијал да то још више унапредимо - казао је Пињо.

Удружење „Бачка пчела“, које окупља пчеларе из целе општине Жабаљ, око 70 њих, основано је у фебруару ове године, са седиштем у Чуругу, јер се ту налази највећи број кошница, а на нивоу целе општине налази се више од 2.000 кошница. Како кажу, већ од следеће године започеће са новим пројектима, попут пошумљавања, а до краја ове године радиће на плановима за озбиљне подухвате.

Присутнима су се обратили представници Покрајинског секретаријата за пољопривреду, као и представници Савеза пчеларских организација Србије и Савеза пчеларских организација Војводине, а конференцији је присуствовало 20 удружења.

М. Рашић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести