Општинска управа на тендеру тражи фирме за санацију централне депоније у Руми

РУМА: У наредне две године планирана је санација и рекултивација депоније чврстог и комуналног отпада у Руми, па Општинска управа на тендеру тражи фирме које ће тај посао обавити.
1

Процењена вредност недавно расписане јавне набавке је готово 252,8 милиона динара (252.785.058), без ПДВ-а, а реч је о заједничкој инвестицији Општине Рума и републичког Министарства заштите животне средине. 

– Ово је још један пример успешне сарадње Општине и Министарства заштите животне средине, које ће нам пружити финансијску подршку за суфинансирање пројекта санације и рекултивације градске депоније – истакла је председница општине Рума Александра Ћирић. – Инвестиција ће бити реализована у две фазе, с тим да је за први део посла, који је предвиђен ове године, Министарство издвојило 200.342.070, 51 динара и Општина 103 милиона. Друга фаза радова, планирана је 2024. године, а Министарство је обезбедило 200 милиона и Општина 118.135.720 динара. Захваујући подршци Министарства и ресорне министарке Ирене Вујовић у наредне две године биће спроведени радови у склопу уклањања градске депоније и уређења и озелењавања терена.  

 Несанитарна депонија налази се североисточно од Руме, 2,5 километара од центра, уз магистрални пут. Простору за одлагање отпада приступа се атарским путем, док је с преостале три стране посед оивичен пољопривредним површинама, у приватном власништву. 

Како се из предложеног техничког решења, објављеног на Порталу јавних набавки, може приметити санација предвиђа контролисано отплињавање депонијског гаса са зона тела депоније на којима ће се обављати прерасподела маса. То ће омогућити формирање стабилног тела депоније, с јасним границама отпада, прерасподелу маса, те постављање система за термички третман депонијског гаса. Предвиђена је уградња биотрнова, постављање биогасне мреже и сабирних станица у вакуумским условима, ради повезивања и дистрибуције депонијског гаса до постројења за третман, односно бакље за спаљивање. Осим тога, требало би обезбедити приступни пут на тело депоније и до сабирних станица, те формирати ободне упојне земљане канале за прикупљање атмосферских падавина до санираног и рекултивисаног тела депоније, а планирано је постављање ограде и капије. 

 „У циљу формирања стабилног тела депоније са јасно дефинисаном границом парцеле, потребно је извршити прерасподелу маса постојећег отпада. Пре почетка прерасподеле, потребно је извршити убрзано контролисано отплињавање критичних зона отпада који ће бити премештен. Употребом технологије за убрзано контролисано отплињавање више-

годишњи процес продукције депонијског гаса, у површинским слојевима, биће сведен на минимум и то ће омогућити несметан ископ отпадног материјала и његов транспорт до места одређеног за прераспоређивање. Новопројектована површина санираног тела депоније износиће 70.966 квадратних метара”, објашњено је у техничкој спецификацији. 

Како би се обезбедили одговарајући услови за управљање депонијским гасом, у складу с европским стандардима, предвиђено је постављање нових биотрнова, који ће заједно са биогасном мрежом и постројењем за третман депонијског 

гаса, чинити систем за управљање депонијских гасом на несанитарној депонији и смањити негативан утицај депоније на здравље људи, могућност пожара, као и емисију метана, који је чак двадесет пута штетнији од угљен-диоксида.

Понуде на тендер Управе општине Рума подносе се до 19. априла, након чега ће надлежни донета одлуку о додели уговора или пак обустзави поступка.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести