„Отаџбина” лист  Културног клуба Српске Црње

СРПСКА ЦРЊА: Културни клуб „Отаџбина“ у Српској Црњи издаје истоимени часопис, чија ће два нова броја изаћи у јануару, један намењен Српској Црњи, а други Зрењанину.
Ј. Ивановић/ Из витрина Куће Ђуре Јакшића у Српској Црњи
Фото: Ј. Ивановић/ Из витрина Куће Ђуре Јакшића у Српској Црњи

Један од оснивача клуба Родољуб Бошкић, каже да су то бројеви у којима ће бити обједињно све оно што се дешавало у ова два места у протеклој години.

- Углавном су то вести из културе и спорта, јер издајемо новине које се не баве политиком, већ пратимо и сумирамо рад људи на локалу који су нечим допринели- каже Бошкић. - Немамо бомбастичне наслове, већ широј јавности презентујемо вести које углавном превиде или које не стигну да се објаве од црне хронике и скандала.

Неке од тема које ће бити објављене су обележавање 75. година од колонизације, односно од 1945. године, јер је 26. децембра било тачно 75 година како су дошли први колонисти на ово подручје, а идућа година ће бити томе највише посвећена.


Клуб негује српско наслеђе

Културни клуб „Отаџбина” основан је 1. септембра 2015. године у Српској Црњи као невладино и непрофитно удружење ради остаривања циљева у области културе, едукације, издаваштва, науке и образовања. Удружење се бави организацијом културних манифестација, негује и промовише српско културно наслеђе, чува сећање на дело песника, приповедача, писца и сликара Ђуре Јакшића, али и спроводи образовне програме на тему историје и културног наслеђа Србије. Објављује и књиге и друге публикације, организује скупове, саветовања, семинаре и друге облике едукације. Клуб носи назив по најпознатијој песми Ђуре Јакшића.


Стицајем историјских околности, завршнице два светска рата, обележене су и двема колонизацијама, па ће идуће године бити тачно 100 година од насељавања након Првог светског рата, односно 75 година од друге колонизације, након Другог светског рата.

- Обележавање колонизација ће практично бити окосница онога чиме се бави Културни клуб „Отаџбина”. Бавимо се и личностима које су у неком периоду обе­ле­жиле Српску Црњу, а у зрењанинском броју ће се наћи и прича о нажалост покојном доктору Ранкову, који је преминуо од коронавируса и није дочекао да види интервју- прича Бошкић. – Доктор Ранков је човек који је високо цењен у Српској Црњи, увек и посебно посвећен нашем месту, гинеколог и акушер и заслужан је за многу децу која су угледала светлост дана и многе родитељске осмехе, а између осталог, он је и моје дете донео на свет.

У наредном броју листа „Отаџбина” наћи ће се и прича о фудбалеру Милету Јовину, некадашњем репрезентативцу, који је сада тренер подмлатка у ФК „Црвена звезда“. Ту се помиње и његов отац, кога сви у Црњи знају као Бобека, јер је пионир развоја црњанског фудбала, човек који се својски залагао за развој спорта, односно фудбала у Српској Црњи, откуда је и добио надимак.

- Издајемо наш лист у зависности од тога колико има новаца. „Отаџбина” није месечник, већ некад изађе два пута, некад три пута годишње. Ове године смо издали два броја, односно ово ће бити други број, који ће читаоци имати прилику да читају у јануару. Важно је да се не предајемо и не посустајемо, упркос томе што не излазимо редовно, али важно је да изађемо. Можда је то некад и добро, јер имамо времена да коригујемо неке ствари и дамо им лепше обличје и комплетнију информацију – каже Бошкић.

Лист се не продаје, већ га Црњани добијају у поштанском сандучету бесплатно.

- Одштампамо око 5.500 примерака за наше становнике, али поделимо и по општини, те кога интересује може наћи наш лист у месним заједницама и тамо прочитати о чему смо писали- каже Бошкић.        

М. Стакић

Пројекат „Нова Црња у објективу” реализује Дунав Продукција, а суфинансира Општина Нова Црња. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести