Отворен конкурс за највише сомборско признање

СОМБОР: Никада Сомборци нису престајали да се диче својим статусом града, који су уз плаћање тадашњих огромних 150.000 златних рајнских форинти својој, до тада граничарској и милитарној вароши исходовали од актуелне аустријске надвојвоткиње и угарске краљице Марије Терезије.
Sombor Miljenovic
Фото: М. Миљеновић

Ипак, имали су својеврсно затишје у обележавању овог подухвата, који је готово два века прослављан као Дан града. Када је социјалистички систем друштвеног уређења отишао у ропотарницу историје, вратио се и 17. фебруар, као Дан града, подсећајући да је управо на тај дан давне 1749. године омалена императорка Светог римског царства ставила своје инсигније на елибертациону повељу којим је Сомбор проглашен за слободни краљевски град.

Овим потезом донекле је умањен значај, до тада најважнијег варошког празника, 21. октобра, као подсећања на ослобођење од фашизма 1944. године, па су заслужни грађани сомборски од то доба могли да рачунају да ће њихови суграђани имати две прилике да им се признањима одуже. Тако је, поред Октобарске награде, која је уједно била и једина током периода једнопартијског система, у ранг највишег градског признања стала и Повеља града Сомброа, која је се додељује управо 17. фебруара, на званични Дан града. Тим поводом, ових дана је Комисија за спровођење поступка за утврђивање јавних признања расписала јавни позив за доделу „Повеље града Сомбора“, која се додељује појединцу као посебно признање за достигнућа у претходној години.


Од спортиста до хуманитараца

Прошле, 2022. године лауреат најпрестижнијег градског признања је био кошаркашки ас Никола Јокић, док је годину пре тога, као изузетак, добитник овог признања била градска организација Црвеног крста. Град је на тај начин исказао захвалности за несебичан ангажман свих запослених и волонтера ове хуманитарне организације током пандемије коронавируса, али и бројних изазова насталих услед вишегодишње мигрантске кризе.


Предлоге за доделу „Повеље града Сомбора“ могу поднети појединци, групе грађана и институције, пријавом на јавни позив при чему се предлози подносе Комисији у писаној форми са образложењем које садржи биографске податке о кандидату и резултате рада кандидата.  Затим се вреднују резултати у областима науке, културе и уметности, односно свих видова стваралаштва. Области у којима су се појединци истицали својим резултатима могу бити планирање и уређење простора и насеља, архитектуре и градитељства, унапређења и заштите животне средине, просвете и развоја школства, спорта и постигнутих спортских резултата, здравства и здравствене заштите, социјалног и хуманитарног рада, као и привредног развоја и других области од значаја за сам град.

Рок за подношење канидатура је 27. јануар, а предлози се могу предати лично у Услужном центру Градске управе града Сомбора, или путем поште на адресу: Трг Цара Уроша 1. Одељење за друштвене делатности, Комисија за спровођење поступка за утврђивање предлога за доделу повеље и награде, 25101 Сомбор, у затвореној коверти, са назнаком „Предлог за Повељу града Сомбора – не отварати“. 

М. Мћ

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести