(ФОТО) СПАЛИЛИ ТИТЕЛСКИ БРЕГ Паљењем стрњике хоће да ће побољшају вегетацију; Стручњаци не мисле тако

ТИТЕЛ: Често се стручна лица из области пољопривреде обраћају пољопривредницима и свим другим грађанима, објашњавајући да паљење стрњике има штетне последице по земљиште, да га оштећује, уништава његову хранљивост, али те њихове чињенице и објашњења не долазе баш до сваког грађанина.
1
Фото: Dnevnik.rs

Проблем паљења стрњике јавља се сваке јесени и веома је озбиљан, а нарочито када се стрњика пали уз ободе природних резервата, као што је случај са Тителским брегом.

Свако ко се ових дана запути ка Тителу, већ из даљине може да примети да је Тителски брег ишаран црним траговима паљевине, које кваре златну боју сасушене траве на његовим падинама. Како причају мештани неколико села која се налазе у околини брега, некад је постојало веровање да ће се паљењем суве траве убрзати и побољшати раст нове траве, коју ће стока моћи да пасе и да ће таква, нова трава, на пролеће бити зеленија и гушћа. Вероватно је то разлог због ког су падине брега местимично претворене у згаришта.

Фото: Dnevnik.rs

- Брег се палио због боље траве, а њиве се пале да би се тако раскрчила њива од стрњике, отпада, сламе и кукурузовне, али и да би се покупио кукуруз, који је остао да лежи на земљи након машинског брања. Причало се некад да је то добро и да се тако земљиште чисти од болести које може да уништи сетву. Да је то добро и корисно, не би било кажњиво – прича један од мештана Вилова.

Фото: Dnevnik.rs

Да се о проблему паљења стрњике брине сведоче и посете покрајинских пољопривредних инспекција које посећују различите општине, како би контролисали спровођење прописаних закона о заштити од пожара и забрани паљења стрњике. Инспектори могу да казне све који ова прописана правила крше високим новчаним казнама дефинисаним законом. Поред тога што ова још увек устаљена пракса наших ратара није добра за њихове њиве, она угрожава читаве појасе око самих њива, природу и екосистем, па тако и различита заштићена подручја, станишта биљног и животињског света.

Фото: Dnevnik.rs

Према речима неколико грађана из Лока, Вилова, Мошорина и Титела, већина пољопривредника поштује забрану паљења стрњике и не пали ватру на својим њивама, али постоји мали проценат оних који то крше и због тога долази до оваквих ситуација. Тако је прошле године нечија немарност могла много да кошта једног пољопривредника из Мошорина, према чијој њиви се кретао отворени пламен. Брзом реакцијом припадника Ватрогасне јединице Тител пожар који је претио да захвати 30  јутара кукуруза је угашен, те је тако избегнута велика материјална штета.

Представници надлежних институција и и ватрогасци апелују на све грађане да се одговорно понашају у природи и поштују прописана правила, како се сличне ситуације не би понављале у будућности.

Текст и фото: С. Кнежевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести