Пазовачки ђаци генерације летују на Крфу

СТАРА ПАЗОВА: И ове године Општина Стара Пазова у сарадњи са Патријаршијом Српске православне цркве, у оквиру пројекта „Стопама наших предака“ шаље највредније основце на Крф.
д
Фото: Општина Стара Пазова

Међу 70 деце из Србије, Републике Српске и Црне Горе наћи ће се и двадесетак из старопазовачке општине, а међу њима девет ђака генерације из основних школа ове сремске општине.

На скупу који је организован у Старој Пазови, у припреми за одлазак деце на Крф 15. августа, где ће боравити две недеље, о пројекту „Стопама наших предака“ говорио је Димитрије Стикић, представник Патријаршије СПЦ  који је најавио братимљење Старе Пазове и Крфа и изградњу српског кампа на Крфу. Он је посебно нагласио значај чињенице да наша деца на лицу места уче о великој епопеји, страдању српске војске и државе у Првом светском рату, уздизању из пепела, помоћи и подршци народа Крфа, опоравку војске да би стигла на Солунски фронт, али и да се друже са домаћим становништвом у оквиру друштава српско-крфског и српско-грчког пријатељства.

Деца се укључују у чишћење и обнову спомен- обележја о боравку српске војске на Крфу, јер је тамо било преко 120.000 војника и цивила у 27 кампова. Ради се на обележавању до сада необележених локалитета на којима су Срби боравили, умирали или се опорављали.

Димитрије Стикић се захвалио на великој подршци Општини Стара Пазова и председнику Ђорђу Радиновићу у току осам година реализације пројекта који је допринео не само да међу осталом децом и преко 50 ђака из ове општине борави на Крфу него да се сарадња са Крфом одвија не само за време две летње недеље него целе године, јер су обележавани значајни датуми из наше историје везани за боравак српске војске и државних институција на овом грчком острву, организована размена програма и сусрети пријатељства.

Ђорђе Радиновић је најавио да ће овај пројекат даље имати сваку па и финансијску подршку и даље јер сматра важним да наша деца схвате шта се дешавало када је српска војска стигла на Крф, какву подршку су пружили становници Крфа и какво се пријатељство развило између два народа, а то сазнање, посебно што се ради о најбољим ученицима, важно је за развијање даљих односа и пријатељства са житељима Крфа.

Сергеј Савић који је био међу првим ђацима из старопазовачке општине на Крфу каже да је боравак био незабораван, да је велика част наћи се у том кампу и пројекту, оно што се тамо ради и научи, пријатељства која се стичу остају трајни, а једна од вредности је и хуманитана акција „Осмех на дар“ коју млади који су на Крфу боравили организују већ две годне прикупљајући новац за помоћ деци на Косови и Метохији, у болницама и дечјим домовима.

Ове године је и позориште „Светосавско звонце“ одиграло представу на Крфу, резултат пројекта је и формирање хора „Светосавско звонце“ у Старој Пазови на иницијативу ђака који су боравили на Крфу, укључивање тих девојака који су сада већ средњошколке у друштво „Света Србија“ преко којег наступају на многим свечаностима и манифестацијама.

И Тамари Генгељацки која је лане била на Крфу те две недеље су незаборавне као и Марку Костићу који је, кажу, био један од најактивнијих на обнови и уређењу споменика. Како рече, упечатљиво је видети острво Видо и сваки споменик на Крфу без обзира у каквом је стању, а рад није тежак јер вас све што чујете и видите надахњује.

Наставник Бојан Ивошевић, представник Актива директора основних и средњих школа старопазовачке општине истиче да је пројекат „Стопама наших предака“ изузетно важан за едукацију ђака и да је штета што у овој срдини нема услова за организовање дружења и радионица ђака које би допринеле активном учењу и изразио наду да ће овај програм имати и даљу подршку и СПЦ и Општине Стара Пазова.

Поред  чињенце да ће 70 ђака кренути 15.августа на Крф испред Патријаршије у Београду, наглашено је да је живот у кампу заједнички, активан и динамичан и да овај пројекат доприноси сварању нових лидера који ће овакве активности наставити и у будућности.

Анђелка Мали

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести