Породична драма из Бачке Тополе узбуркала јавност

БАЧКА ТОПОЛА: Прича о самохраној мајци у инвалидским колицима, која брине о троје деце, од којих је двоје тешко болесно, била би потресна сама по себи.
bt skola
Фото: Општина Бачка Топола

Међутим, мајка Дејана Драшкић обратила се медијима да укаже на вишегодишње вршњачко насиље које трпи њен 13-годишњи син и њене безуспешне покушаје да се то реши у школи. Све је кулминирало лане тешким повредама, које су пријављене свим релевантним установама, међутим, недавно је тужилаштво одбацило кривичну пријаву против насилних малолетника, што је Дејану Драшкић додатно забринуло.

Случај је потресао јавност. Реаговао је председник Владе АП Војводине Игор Мировић, задуживши сараднике да се информишу и помогну. Реаговала је и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Директорка Центра за социјални рад у Бачкој Тополи Јасмина Зимоњић каже за „Дневник” да је Центар урадио све неопходно када је у питању породица из које долази дечак, за кога мајка тврди да годинама трпи вршњачко насиље. Дечак Г. Н.  је због изложености насиљу већ променио школу, исписао се из ОШ „Никола Тесла” и уписао у ОШ „Чаки Лајош”, али насиље није престало, према речима мајке, враћао се кући у сузама и молио је да више не иде у школу.

Јасмина Зимоњић каже да је породица на евиденцији Центра од 2009. године, када су као социјално угрожени уврштени у кориснике новчане социјалне помоћи. Дејана осим дечака који је претрпео вршњачко насиље има и двоје деце са Дауновим синдромом.

„Више пута су добили једнократну помоћ, као и огрев, а примају и дечији додатак. Такође, породица прима и услугу туђе неге и помоћи за најмлађе дете, а Општина и МЗ Бачка Топола су мајци поклонили инвалидска колица вредности до 100.000 динара“, каже Зимоњић. „Центар се активније укључује у случај породице од 2013.године, а две године касније дечак Г.Н.је променио школу. Породица се пре две године укључује у програм породичног саветовалишта, које раде психолози на мађарском и српском језику и на које су долазила два детета из породице и програм је напредовао добро, били су редовни и задовољни. Током саветовања радило се на осаживању деце, учењу како да реагују у непријатним ситуацијама, прошли су обуке и тренинге.“


Михаљ Њилаш: Све ће се до краја испитати

„Недопустиво је да надлежни у Основној школи „Чаки Лајош” не знају да им је ученик Г. Н. (13) већ неколико година жртва вршњачког насиља, али општинска инспекција ради на томе и све ће се до краја испитати“, рекао је за „Дневник” покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине - заједнице Михаљ Њилаш, додајући да о томе није било пријава покрајинској инспекцији.

Случај је по хитном поступку препуштен општинској инспекторки Елеонори Мартиновић која није желела да изјаву за наш лист. Такође, ни из школе нам се нико није јавио.


Директорка Центра за социјални рад из Бачке Тополе каже да се дете није мирило с губитком оца, а да је цела породица укључена у једну нову услугу - породични сарадник. То значи да стручно лице, односно социјални радник једном недељно током шест месеци, од 1. јула је почела услуга и трајала до краја године, обилази породицу и помаже.

„На тај начин јача се капацитет породице, мајке и посебно деце. У оквиру ове услуге имали смо и посебан рад са децом, где су дефектолог и психолог, радили са децом како лакше да уче, како да се социјализују, јер немају другаре са којима се друже. Наша услуга породичног саветовалишта и даље стоји њима на располагању, али је они не користе. Дечак је престао да долази са оправдањем да има превише обавеза, тренира кошарку и да не стиже да долази“, каже Зимоњић.

Директорка Центра каже да ће они инсистирати да се интензивира психолошки рад са децом, и са мајком, али и да појачају сарадњу са обема школама и њиховим стручним радницима, поводом вршњачког насиља.

„Наш став је нулта толеранција на свако насиље. Када смо добили допис од полиције да се тај случај десио, ми смо позвали тројицу малолетника против којих је била покренута пријава и обавили са њима разговор, као и са родитељима и скренута им је пажња какво њихово понашање носи последице и санкције“, каже Зимоњић и додаје да је и родитељима речено да када су деца кривично неодговорна, родитељи су одговорни.

Према њеним речима, Центар за социјални рад на сваки позив школе, али и анониман позив реагује.

Председник Општине Габор Кишлиндер каже за „Дневник” да је упознат са случајем и да се општина труди да на сваки начин помаже социјално угрожене породице, али и све друге.

„Не знам да ли је било насиља у том смислу како се сада преноси, за то су надлежни полиција и тужилаштво. Ми смо се трудили да помогнемо породици. Био је марту случај пре годину дана и били су укључени сви надлежни органи и ученички савети и друге комисије које се баве тим питањем, а како кажу случај се није десио у школи, него у недељу. У школи није било насиља“, каже Кишлиндер.

„Он додаје да после тога није било никакве информације у надлежним службама да се насиље наставило.“

Та прича, тврди Кишлиндер, није потврђена у евиденцији, али могуће да је окидач пресуда која треба да се донесе или је већ донешена.

„Могуће да је то изазвало револт мајке, јер је тужилац рекао да је прекршај у питању, али могуће је да је разлог незадовољства родитеља и пресуда“, каже председник Општине Бачка Топола и додаје да се породици на све могуће начине помаже и кроз услуге Центра за социјални рад, а још једна велика недаћа снашла је ову породицу, јер је умрла баба која је била покретна, те је све пало на непокретну мајку. Он сматра да је тешка ситуација, а да су друге околности вероватно би било лакше, али да не зна како је ситуација могла бити предупређена.

Л. Р. – М. С.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести